Xiaomi otwiera oddział R&D w Finlandii

Xiaomi Finland Oy - pod taką nazwą zarejestrowany został fiński oddział Xiaomi. Chiński producent zamierza otworzyć w Finlandii nowe biuro badawczo-rozwojowe, a jego głównym celem będzie opracowywane technologie związanych z fotografią mobilną. 

Mieszko Zagańczyk (Mieszko)
2
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Xiaomi otwiera oddział R&D w Finlandii

Firma, której druga nazwa brzmi Xiaomi Technology Finland Oy, otwiera swoją siedzibę w Tampere. Zgodnie z dokumentami spółki data założenia to 20 maja 2019 r. Wynika z nich również, że liczba akcji Xiaomi Finland Oy wynosi 2 miliony, a cena jednej akcji to jedno euro. Wszystkie akcje spółki są zarejestrowane przez Xiaomi Technology Netherlands BV, czyli kolejny oddział Xiaomi, działający w Holandii.

Dalsza część tekstu pod wideo

Powstający w Finlandii oddział Xiaomi ma zająć się badaniami i rozwojem oprogramowania, systemów informatycznych i sprzętu telekomunikacyjnego oraz powiązanych usług. Tak wynika z oficjalnej dokumentacji, jak jednak podają fińskie media, konkretnie producent zamierza skoncentrować się na  rozwoju technologii związanych z aparatami w smartfonach

Xiaomi zajmie pomieszczenia, które są częścią dużego parku technologicznego Hermia w Tampere i w początkowym okresie działalności ma tam pracować 20 osób. Wybór tego regionu nie jest przypadkowy - w pobliżu miasta Tampere leży miasto Nokia, skąd wywodzi się  najbardziej znany fiński producent smartfonów i urządzeń telekomunikacyjnych. Mimo że firma Nokia ma główną siedzibę w Espoo, to w Tampere przez długi czas miała ulokowane swoje biura badawcze. Xiaomi liczy, że dzięki temu pozyska do współpracy ekspertów w dziedzinie mobilnej fotografii, którzy w czasach smartfonowej świetności Nokii przyczynili się do jej sukcesu.

Xiaomi otwiera oddział R&D w Finlandii

Powstanie działu R&D Xiaomii w Finlandii to najprawdopodobniej również efekt porozumienia biznesowego, jakie zawarły firmy Nokia i Xiaomi dwa lata temu. Umowa dotyczyła zacieśnienia współpracy w rozwoju technologii sieciowych oraz wzajemnego dostępu do patentów, posiadanych przez obydwu producentów. Wtedy też firmy zadeklarowały, że ich współpraca w przyszłości obejmie nowe dziedziny, takie jak internet rzeczy, sztuczna inteligencja czy rzeczywistość rozszerzona.