DAJ CYNK

Szachowy arcymistrz zawieszony za używanie telefonu

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 7052

Używanie telefonów komórkowych w pewnych miejscach lub sytuacjach bywa nieeleganckie. Bywa również całkowicie zakazane, o czym boleśnie przekonał się Igor Rausis, arcymistrz szachowy.

58-letni Łotysz tytuł arcymistrza zdobył w 1992 roku. Pomimo rosnącego wieku, jego wyniki w ostatnim czasie stale się poprawiały. Co jest ewenementem w środowisku szachowym, bo powinno być zdecydowanie odwrotnie. Zawodnik reprezentujący w swojej karierze wiele krajów znalazł się w gronie 100 najlepszych szachistów na świecie i był najstarszy z nich. W najlepszym momencie znajdował się na 40. pozycji.

Zobacz: Test telefonu Honor 20 - możliwości flagowca w przystępnej cenie

Jak się okazało, za sukcesem arcymistrza stało oszustwo. Podczas turnieju w Strasburgu we Francji, Rausis został przyłapany w toalecie podczas korzystania z telefonu komórkowego. To jest uznawane w świecie szachowym jako forma nielegalnego dopingu. Najprawdopodobniej za jego wcześniejszymi wynikami również stało podobne oszustwo.

Zobacz: Samsung Galaxy S10e to najlepszy mały telefon jaki da się kupić

Nikt nie wie, w jaki sposób zawodnik przemycał telefon, bo każdy gracz przez rozpoczęciem rozgrywek musi przejść kontrolę wykrywaczem metalu. Korzystanie z urządzeń elektronicznych jest w szachach zabronione. Za ich pomocą zawodnik może przeanalizować sytuację na planszy, przeprowadzić symulacje lub skonsultować z inną osobą kolejne ruchy.

Zobacz: Megaustawa w ogniu dezinformacji. Głosowanie w senacie przesunięte

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: telegraph; wł

Przewiń w dół do następnego wpisu