DAJ CYNK

Innovation@Amazon: gdańską konferencję giganta prowadziła Alexa

Dodane przez: msnet

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 4347

Konferencja Innovation@Amazon

28 września w gdańskim Teatrze Szekspirowskim odbyła się czwarta edycja konferencji Innovation@Amazon, której byliśmy gośćmi. Cały dochód z biletów (kosztowały po 25 zł) przekazany zostanie na rzecz fundacji charytatywnej MożesziTy, wspomagającej edukację informatyczną dzieci z domów dziecka.

Konferencja Innovation@Amazon

Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe

Główną część konferencji, której organizatorem był gdański Amazon Development Center Poland, stanowiły wykłady specjalistów Amazonu, którzy przybliżyli uczestnikom wydarzenia różne aspekty związane z technologiami, nad którymi pracuje Amazon. Podczas pierwszego z nich Barbara Pogorzelska (Software Development Manager, Amazon Web Services) przybliżyła scenariusze działań Tensor Flow, które można zastosować w Amazon SageMaker, a także zaprezentowała, w jaki sposób trenuje się technologię uczenia maszynowego.

Konferencja Innovation@Amazon

Konferencja Innovation@Amazon

Konferencja Innovation@Amazon

Uczenie maszynowe było też tematem wystąpienia Giuseppe Porcelliego (Principal Solutions Architect, Amazon Web Services). Podczas tego wykładu mogliśmy się dowiedzieć, że uczenie maszynowe jest procesem iteracyjnym, który przechodzi od przetwarzania danych, eksploracji i przetwarzania wstępnego do budowy modelu, szkolenia, strojenia, oceny i w końcu wdrażania. Giuseppe przedstawił, w jaki sposób usługi AWS Glue, Amazon Athena, Amazon EMR i Amazon SageMaker pozwalają budować kompleksowe architektury uczenia maszynowego. Omówione zostały też najlepsze praktyki, korzyści i możliwości zastosowania uczenia maszynowego.

Zobacz: Lustro mierzące ciśnienie krwi, Alexa rozumiejąca mowę psa i smartwatch wykrywający skutki trzęsienia ziemi - Nokia Innovation Day 2019
Zobacz: Tysiąc dolarów za okulary z Alexą Amazonu

Max Amordeluso (EU Lead Evangelist, Amazon Alexa) pokazał, w jaki sposób asystentka głosowa Amazonu o imieniu Alexa umożliwia użytkownikom interakcję z narzędziami zwiększającymi produktywność, grami, zdrowiem i wieloma innymi umiejętnościami. Zapewnienie użytkownikom naturalnej swobody wypowiedzi wiąże się z wieloma wyzwaniami projektowymi. Podczas tego wykładu został przedstawiony nowy sposób projektowania umiejętności Alexy, który odsuwa się od schematów blokowych i zamiast tego reprezentuje interakcje głosowe jako talię kart, gotową do gry w każdej sytuacji.

Dla programistów ciekawy mógł też być wykład Tomasza Stachlewskiego (Principal Solutions Architect, Amazon Web Services). Zaprezentował on, jak można zbudować globalną aplikację internetową VOD, która obejmie dwa kontynenty (Europę i Amerykę), bez użycia serwera. Można tego dokonać przy użyciu usług bezserwerowych, takich jak AWS Lambda, Amazon S3, AWS Global Accelerator i wiele innych. Stworzone w ten sposób narzędzie automatycznie zsynchronizuje dane między Europą i Ameryką i, podobnie jak Netflix, będzie mogło automatycznie przekierowywać użytkowników do najbliższego regionu. Gdy któryś będzie niedostępny, zostaną oni przekierowani do innego, aktywnego. A wszystko to dało się zbudować w ciągu godziny.

Ostatni "programistyczny" wykład dotyczył samej Alexy i tego, w jaki sposób radzi ona sobie z przygotowywaniem odpowiedzi na zadane przez użytkowników pytania. Kwestie te przybliżył Amir Saffari (Senior Applied Science Manager, Core AI - Amazon). Zadajemy na przykład pytanie, kto jest reżyserem filmu Han Solo: Gwiezdne wojny - historie lub kiedy nastąpiła jego premiera. Alexa wykorzystuje materiały dostępne w Internecie, by przygotować nam właściwą odpowiedź. Amazon nieustannie pracujemy nad tym, aby Alexa była mądrzejsza, rozwiązując po drodze problemy badawcze, naukowe i inżynierskie.

Konferencja Innovation@Amazon

Konferencja Innovation@Amazon

Konferencja Innovation@Amazon

Amazon robotami stoi

Amazon to oczywiście nie tylko Alexa, ale także wielkie centra dystrybucyjne, których jest 175 na całym świecie, w tym także w Polsce. Jedno z nich znajduje się w Kołbaskowie pod Szczecinem - mamy nadzieję wkrótce odwiedzić to miejsce i zaprezentować naszym Czytelnikom, jak ono wygląda od środka oraz jak działa. Wróćmy jednak do robotów, o których opowiadał gość specjalny konferencji, Stefano La Rovere (Senior Manager, Engineering Advanced Technology EU). Stanowią one w coraz większym stopniu główną siłę roboczą w centrach dystrybucji Amazonu, zajmując się transportem specjalnych kontenerów, wypełnionych towarami kupowanymi za pośrednictwem lub od amerykańskiego giganta.

Konferencja Innovation@Amazon

Konferencja Innovation@Amazon

Po konferencji mieliśmy okazję odbyć krótką rozmowę ze Stefano, podczas której uzyskaliśmy odpowiedzi na kilka pytań związanych z robotami działającymi w centrach dystrybucyjnych Amazonu. Interesowało nas na przykład, jakich protokołów komunikacyjnych używają te maszyny. Okazuje się, że Amazon używa tu własnych rozwiązań, które opracowano specjalnie do tego celu. Roboty nie "rozmawiają" jednak bezpośrednio ze sobą, tylko poprzez specjalne serwery. Ich wzajemna interakcja wynika z obecności kamer, które pokazują obraz wokół robota.

Zobacz: Amazon Prime Video w ofercie T-Mobile
Zobacz: [Aktualizacja] Amazon podpadł Komisji Europejskiej. Amerykański gigant narusza przepisy antymonopolowe?

Ciekawostką są specjalne kamizelki, noszone przez pracowników Amazonu, którzy muszą zejść na poziom z robotami (normalnie nie ma tam ludzi). Powodują one zatrzymanie wszystkich robotów w określonej odległości od kamizelki. A jak zapobiega się kolizjom robotów? Analizowany jest obraz z kamer pod względem obecności przeszkód na drodze. W przypadku wykrycia takowej, wszystkie roboty są informowane o tym, że należy dany obszar omijać. Dodatkowo na drodze umieszczone są kody QR, dzięki którym robot wie, gdzie się znajduje.

Konferencja Innovation@Amazon

Pokazowy pokój Amazonu

Jedną z atrakcji podczas Innovation@Amazon był pokazowy apartament, w którym można było zobaczyć, jak przy pomocy Alexy można sterować inteligentnym domem. Wystarczy na przykład powiedzieć Alexa, I'm home, aby cyfrowa asystentka odsłoniła rolety w oknach (kontrolery Fibaro), zapaliła światła (oparte na Zigbee) oraz włączyła telewizor (LG). Głosowo, za jej pośrednictwem, możemy także rozpocząć sprzątanie mieszkania z użyciem inteligentnego odkurzacza (użyta była Roomba), a także zdalnie włączyć czajnik z wodą. W tym ostatnim przypadku trzeba zaznaczyć, że użyty czajnik elektryczny był zupełnie zwyczajny. Dodano do niego jednak fizyczny smart przełącznik, który był w stanie włączyć czajnik.

Zobacz: Fibaro ma nową większą fabrykę pod Poznaniem. Rocznie będzie produkować nawet 4 mln urządzeń smart home
Zobacz: Asystent Google zmniejszy liczbe nagrań audio - obiecuje gigant z Mountain View

Konferencji Innovation@Amazon
(źródło: Biuro Prasowe Amazon)
Konferencji Innovation@Amazon
(źródło: Biuro Prasowe Amazon)
Konferencji Innovation@Amazon
(źródło: Biuro Prasowe Amazon)

 

Źródło tekstu: Amazon, wł

Przewiń w dół do następnego wpisu