DAJ CYNK

Apple kupuje część Intela - to już pewne

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 4793

Intel potwierdził pojawiające się wcześniej informacje na temat sprzedaży swojego działu produkcji mobilnych modemów firmie Apple. Transakcja o wartości 1 miliarda USD zostanie sfinalizowana w czwartym kwartale bieżącego roku.

Pogłoski o przejęciu przez Apple części Intela pojawiały się od kwietnia 2019 r., gdy producent iUrządzeń zawarł z Qualcommem umowę na dostawę mobilnych modemów 5G. Wtedy też pod znakiem zapytania stanęła przyszłość działu Intela, który zajmował się projektowaniem i produkcją mobilnych układów do smartfonów, a w latach 2016 - 2018 był głównym dostawcą Apple’a. Teraz Cupertino potwierdza w oficjalnym komunikacie, że dojdzie do umowy sprzedaży części firmy Intel, co pozostaje w zgodzie z wcześniejszymi deklaracjami, że producent ten wycofuje się z rynku układów dla smartfonów. 

Zobacz: Apple kupuje dział mobilnych modemów Intela
Zobacz: MediaTek zaprezentował platformę sztucznej inteligencji i700 i widzi przyszłość jak z filmu SF

Na mocy umowy z Intela przejdzie do nowego pracodawcy około 2200 specjalistów. Apple pozyska też własność intelektualną tej części Intela, a więc przede wszystkim patenty, ponadto także całe wyposażenie wraz z leasingami. Na umowę musi się jeszcze zgodzić rynkowy regulator.

Nie znaczy to jednak, że Intel całkowicie wycofuje się z rozwijania technologii 5G. Umowa zakłada, że wciąż będzie mógł produkować modemy na potrzeby komputerów PC, urządzeń internetu rzeczy, a także pojazdów autonomicznych. 

Zobacz: Jony Ive odchodzi z Apple i przechodzi na samozatrudnienie
Zobacz: Apple obawia się skutków wojny handlowej z Chinami. Rozważa przeniesienie części produkcji do Azji Południowej

Apple stale kupuje mniejsze firmy, zdobywając w ten sposób nowe środki do dalszego rozwoju produktowego, jednak kupno części Intela to największa taka transakcja. Doliczając do obecnego portfolio to, co dzięki niej zyska, Apple będzie posiadaczem 17 tysięcy patentów dotyczących mobilnych technologii - począwszy od protokołów standardów komórkowych po architekturę modemów i ich wytwarzanie. Wszystko to ma kluczowe znaczenie w przyszłych planach Apple na produkcję  iUrządzeń z obsługą sieci 5G. Przejęcie części Intela pozwoli firmie na samodzielną produkcję modemów 5G i uniezależnienie się od kapryśnych dostawców jak Qualcomm. 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Intel

Źródło tekstu: Telecompaper

Przewiń w dół do następnego wpisu