DAJ CYNK

Jony Ive odchodzi z Apple i przechodzi na samozatrudnienie

Dodane przez: msnet

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 5742

Jony Ive, główny projektant w Apple, odpowiedzialny między innymi za wygląd Maca, iPhone'a i iPada, opuszcza giganta z Cupertino. Jony rozpocznie własną działalność projektową z firmą Apple w roli klienta.

Wczoraj Apple ogłosił, że główny projektant Jony Ive opuszcza firmę. Wiadomość spowodowała spadek wartości akcji giganta o 1%. Jonathan Ive jest uważany za jedną z najważniejszych osób w Apple, gdzie odpowiadał za wzornictwo przemysłowe i wygląd wszystkich głównych produktów Apple'a, w tym iPhone’a, iPada i Maca. Ive pracował w Apple przez ponad 20 lat.

Zobacz: Apple zatrudnia czołowego projektanta ARM. Partnerstwo z Intelem jest zagrożone?
Zobacz: WWDC 2019: nowy Mac Pro firmy Apple jest potężny i drogi

Jak podał Financial Times, Jony Ive ma rozpocząć działalność projektową w spółce o nazwie LoveFrom, wraz z innym projektantem Markiem Newsonem. Apple będzie klientem nowej firmy.

- Chociaż nie będę pracownikiem, nadal będę bardzo zaangażowany - mam nadzieję na wiele, wiele lat. To wydaje się być naturalnym i dobrym momentem na dokonanie tej zmiany.

- powiedział Ive w wywiadzie dla Financial Times

- Jony jest wyjątkową postacią w świecie designu, a jego rola w odrodzeniu Apple’a nie może być pominięta, od przełomowego iMaca w 1998 roku do iPhone’a i bezprecedensowej ambicji Apple Park, gdzie ostatnio wkładał tyle swojej energii i troski.

- powiedział Tim Cook, CEO Apple'a

Zobacz: Apple Watch 4 nie dał szans konkurencji. W 2018 roku sprzedało się 11,5 mln egzemplarzy tego modelu
Zobacz: BrandZ: Apple, Google i Microsoft to najbardziej wartościowe marki technologiczne

Ive nie będzie miał bezpośredniego następcy. Obowiązki projektowe przejmą Evans Hankey, wiceprezes ds. wzornictwa przemysłowego i Alan Dye, wiceprezes działu projektowania interfejsów. Będą oni raportować do Jeffa Williamsa, dyrektora operacyjnego Apple'a. Jony Ive odpowiadał bezpośrednio przed Cookiem.

Jony Ive w ostatnich latach był zaangażowany w budowę Apple Park, nowej siedziby firmy w Cupertino, wartej około 5 mld dolarów. Oficjalne otwarcie nowego kampusu odbyło się w ubiegłym miesiącu.

- Było kilka ważnych projektów, które mam wrażenie, że skończyłem. Na przykład Apple Park - był to projekt rozpoczęty w 2004 roku. Kilka tygodni temu mieliśmy oficjalne otwarcie kampusu. To był naprawdę znaczący projekt, który nie był podobny do żadnego innego, ponieważ był przeznaczony dla nas.

- powiedział Jony Ive

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: CNBC, Financial Times

Przewiń w dół do następnego wpisu