DAJ CYNK

MediaTek zaprezentował platformę sztucznej inteligencji i700 i widzi przyszłość jak z filmu SF

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 6382

MediaTek głębiej wchodzi na rynek rozwiązań sztucznej inteligencji. Jego nowy układ i700 zapewni szybkie przeliczanie SI i rozpoznawanie obrazów, dzięki integracji CPU, GPU, IPS i NPU. Jednostka może mieć dziesiątki zastosowań, w tym w inteligentnych budynkach, zakładach przemysłowych i szerzej - inteligentnych miastach.

MediaTek i700 to zintegrowana platforma stworzona według podobnego pomysłu jak układy SoC w smartfonach, chociaż jej zastosowanie jest całkiem inne. Procesor łączy dwa rdzenie ARM Cortex-A75 o taktowaniu do 2,2 GHz z sześcioma rdzeniami Cortex-A55 z zegarem 2 GHz. Dodatkowe wsparcie zapewnia im technologia MediaTeka - CorePilot - która optymalizuje wykorzystanie rdzeni, tak by dostarczały jak najwięcej mocy przy niskim zużyciu energii. Za przetwarzanie grafiki odpowiada GPU IMG 9XM-HP8 970 MHz, jednostka znana z mobilnego układu Helio P90.  

Zobacz: Nowy prezenter chińskiej telewizji to tak naprawdę sztuczna inteligencja
Zobacz: Sundar Pichai: sztuczna inteligencja jest niczym ogień

Podwójny silnik SI wspierany jest akceleratorem sztucznej inteligencji oraz dodatkowym modułem SI, którego jedynym zadaniem jest rozpoznawanie twarzy. Układ w pełni wspiera rozwiązanie MediaTeka - NeuroPilot SDK - które z kolei zapewnia pełną zgodność z Google Android Neural Networks API (Android NNAPI).

MediaTek i700 przygotowany jest do współpracy z modułem aparatu 32 Mpix lub z podwójnym aparatem złożonym z pary matryc 16 Mpix i 24 Mpix. MediaTek podał podczas premiery, że układ umożliwi rozpoznawanie z zerowym opóźnieniem obrazów rejestrowanych kamerą z wykorzystaniem pełnej rozdzielczości 32 Mpix przy przepływności 30 kl./s lub będzie w stanie szybko analizować filmy Ultra HD w zwolnionym tempie 120 kl./s, co pozwoli rozpoznać obiekty w ruchu, na przykład pojazdy.

Zobacz: MediaTek Helio P65 nastawiony na mobilnych graczy
Zobacz: MediaTek ogłosił nowy układ SoC z wbudowanym modemem 5G

Funkcje łączności zapewni Wi-Fi 2×2 802.11ac, LTE kat 12 4x4 MIMO i Bluetooth 5.0 LE. Podczas prezentacji i700 była także mowa o sieciach 5G, ale urządzenie nie wspiera tego standardu, a przeznaczeniem platformy są przede wszystkim zastosowania stacjonarne. Być może wsparcie dla 5G będzie możliwe w połączeniu z dodatkowym modemem, w instalacjach już typowo mobilnych.

W jakich scenariuszach sprawdzi się MediaTek i700? Przede wszystkim w inteligentnych budynkach, w których funkcje bardzo dokładnego rozpoznawania twarzy zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa. MediaTek przewiduje na przykład płatności za pomocą skanu twarzy w sklepach bezobsługowych - klient tylko wejdzie, wybierze potrzebne mu towary i wyjdzie, a system bazujący na i700 sam pobierze opłatę z konta. Platforma sprawdzi się też jako zabezpieczenie w inteligentnych budynkach, do których nie trzeba będzie klucza, a także w firmach, gdzie system rozpoznawania twarzy będzie „odbijał wirtualną kartę” za pracownika. W magazynach i700 zapewnia z kolei wykrywanie przeszkód przez autonomiczne wózki widłowe. To od razu podsuwa wizję kolejnego zastosowania - w samochodach autonomicznych, które na bieżąco będzie oceniać otoczenie podczas jazdy.

Układ MediaTek i700 dostępny będzie w 2020 roku. 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: MediaTek

Źródło tekstu: MediaTek

Przewiń w dół do następnego wpisu