DAJ CYNK

Światłowód: cztery tysiące kilometrów sieci wybudowane przez Tauron

Mieszko

Taryfy, promocje, usługi

Cztery tysiące kilometrów sieci światłowodowej wybudowane przez Tauron

Tauron poinformował, że wybudował już ponad cztery tysiące kilometrów sieci światłowodowej, co stanowi 75% inwestycji, która ruszyła w zeszłym roku. Operator dostarcza szybki internet głównie na południu Polski, zmniejszając obszary o słabym dostępie do globalnej sieci.   

Budowy sieci światłowodów przez Tauron to inwestycja realizowana w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Projekt ma na celu likwidację tzw. białych plam, czyli objęcie zasięgiem szerokopasmowego internetu gospodarstw domowych oraz jednostek oświatowych, w których dostępna przepustowość nie przekraczała 30 Mb/s. 

Budowa szerokopasmowego internetu oznacza zaangażowanie Taurona w istotny program rozwoju cywilizacyjnego południowej Polski, gdzie koncentrujemy naszą działalność gospodarczą, a równocześnie rozszerzenie aktywności na nowe obszary biznesowe

 – wyjaśnia Patryk Demski, wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia.

W sieci światłowodowej Tauron aktywnie działają już duże firmy komunikacyjne. Jedną z nich jest Orange Polska, który podpisał z Tauronem umowę w czerwcu 2021 r. W następnym kwartale dołączą kolejni operatorzy krajowi i lokalni, którzy przechodzą aktualnie testy techniczne.

Zobacz: Orange Polska skorzysta z sieci światłowodowej TAURON

Oferta Taurona skierowana jest do detalicznych operatorów telekomunikacyjnych, zarówno krajowych, jak i lokalnych. Firma buduje sieć w 7 obszarach konkursowych POPC, czyli 132 gminach znajdujących się w województwach małopolskim, śląskim i dolnośląskim

Zgodnie z harmonogramem do końca 2022 roku w zasięgu sieci światłowodowej Taurona  znajdzie się ponad 205 tys. gospodarstw domowych, z czego ponad 102 tys. wybudowanych w ramach konkursu POPC i drugie tyle komercyjnie w ramach dogęszczania sieci. Do końca września 2021 roku Tauron wybudował 4214 km sieci, co stanowi 75% planowanej inwestycji.

Liczba świadczonych w sieci Taurona hurtowych usług dostępu do lokalnej pętli abonenckiej o przepustowości minimum 300 Mb/s już we wrześniu przekroczyła tysiąc. Równocześnie Tauron świadczy usługi o symetrycznej przepustowości min. 100 Mb/s dla 358 szkół. 

W czerwcu 2021 roku spółka Tauron Obsługa Klienta rozpoczęła świadczenie usług w modelu hurtowym, co oznacza, że udostępnia zainteresowanym operatorom telekomunikacyjnym możliwość świadczenia usług detalicznych na swojej sieci światłowodowej na jednakowych, niedyskryminujących warunkach. 

Dotychczas zostało zawartych też 35 umów ramowych z operatorami o dostępie telekomunikacyjnym i świadczeniu usług telekomunikacyjnych na sieci światłowodowej Tauron.

Zobacz: PGE i TAURON testują sieć specjalną LTE 450 na potrzeby energetyki
Zobacz: TAURON dostarczy telekomom światłowody w 132 gminach, obejmie ponad 205 tys. gospodarstw

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Pixabay

Źródło tekstu: Tauron

Przewiń w dół do następnego wpisu