Światłowód: cztery tysiące kilometrów sieci wybudowane przez Tauron

Tauron poinformował, że wybudował już ponad cztery tysiące kilometrów sieci światłowodowej, co stanowi 75% inwestycji, która ruszyła w zeszłym roku. Operator dostarcza szybki internet głównie na południu Polski, zmniejszając obszary o słabym dostępie do globalnej sieci.   

Mieszko Zagańczyk (Mieszko)
11
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Światłowód: cztery tysiące kilometrów sieci wybudowane przez Tauron

Budowy sieci światłowodów przez Tauron to inwestycja realizowana w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Projekt ma na celu likwidację tzw. białych plam, czyli objęcie zasięgiem szerokopasmowego internetu gospodarstw domowych oraz jednostek oświatowych, w których dostępna przepustowość nie przekraczała 30 Mb/s. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Budowa szerokopasmowego internetu oznacza zaangażowanie Taurona w istotny program rozwoju cywilizacyjnego południowej Polski, gdzie koncentrujemy naszą działalność gospodarczą, a równocześnie rozszerzenie aktywności na nowe obszary biznesowe

 – wyjaśnia Patryk Demski, wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia.

W sieci światłowodowej Tauron aktywnie działają już duże firmy komunikacyjne. Jedną z nich jest Orange Polska, który podpisał z Tauronem umowę w czerwcu 2021 r. W następnym kwartale dołączą kolejni operatorzy krajowi i lokalni, którzy przechodzą aktualnie testy techniczne.

Oferta Taurona skierowana jest do detalicznych operatorów telekomunikacyjnych, zarówno krajowych, jak i lokalnych. Firma buduje sieć w 7 obszarach konkursowych POPC, czyli 132 gminach znajdujących się w województwach małopolskim, śląskim i dolnośląskim

Zgodnie z harmonogramem do końca 2022 roku w zasięgu sieci światłowodowej Taurona  znajdzie się ponad 205 tys. gospodarstw domowych, z czego ponad 102 tys. wybudowanych w ramach konkursu POPC i drugie tyle komercyjnie w ramach dogęszczania sieci. Do końca września 2021 roku Tauron wybudował 4214 km sieci, co stanowi 75% planowanej inwestycji.

Liczba świadczonych w sieci Taurona hurtowych usług dostępu do lokalnej pętli abonenckiej o przepustowości minimum 300 Mb/s już we wrześniu przekroczyła tysiąc. Równocześnie Tauron świadczy usługi o symetrycznej przepustowości min. 100 Mb/s dla 358 szkół. 

W czerwcu 2021 roku spółka Tauron Obsługa Klienta rozpoczęła świadczenie usług w modelu hurtowym, co oznacza, że udostępnia zainteresowanym operatorom telekomunikacyjnym możliwość świadczenia usług detalicznych na swojej sieci światłowodowej na jednakowych, niedyskryminujących warunkach. 

Dotychczas zostało zawartych też 35 umów ramowych z operatorami o dostępie telekomunikacyjnym i świadczeniu usług telekomunikacyjnych na sieci światłowodowej Tauron.