DAJ CYNK

Ultracienkie obiektywy pomogą jeszcze bardziej odchudzić smartfony

Dodane przez: msnet

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 3807

Bardzo cienka soczewka do aparatu w smartfonie

Na Uniwersytecie Utah pracują nad ultra cienkim obiektywem, który może zrewolucjonizować rynek smartfonów, pozwalając tworzyć urządzenia o coraz mniejszej grubości.

Badacze elektrotechniki i informatyki z University of Utah opracowali nowy rodzaj soczewki optycznej, która jest znacznie cieńsza i lżejsza od stosowanych w konwencjonalnych obiektywach do aparatów fotograficznych. Ich zastosowanie w smartfonach pozwoli je odchudzić. To samo może dotyczyć dronów oraz kamer noktowizyjnych dla żołnierzy.

Podczas gdy konwencjonalne obiektywy do aparatów smartfonów mają kilka milimetrów grubości, obiektyw, nad którym pracują naukowcy z Uniwersytetu Utah ma zaledwie kilka mikronów grubości - są więc tysiąc razy cieńsze. Są też sto razy lżejsze , a ich osiągi są takie same, jak w przypadku obecnie stosowanych w urządzeniach mobilnych obiektywów.

Bardzo cienka soczewka do aparatu w smartfonie

Konwencjonalny zakrzywiony obiektyw odbiera światło, które odbija się od obiektu i ugina je, zanim ostatecznie dotrze ono do czujnika aparatu, który tworzy obraz cyfrowy fotografowanego przedmiotu. Nowa soczewka ma wiele mikrostruktur, z których każda ugina światło we właściwym kierunku do czujnika. Zespół naukowców opracował proces wytwarzania nowego typu polimeru wraz z algorytmami, które obliczają geometrię tych mikrostruktur.

- Możesz myśleć o tych mikrostrukturach jak o bardzo małych pikselach soczewki. Nie są soczewkami same w sobie, ale wszystkie razem działają jako soczewki.

- powiedział Rajesh Menon, pracujący nad projektem

Rezultatem jest soczewka, która jest płaska i ponad 20 razy cieńsza niż ludzki włos, z dodatkową możliwością zastosowania w obrazowaniu termicznym do widzenia obiektów w ciemności. Dzięki niej aparat fotograficzny w smartfonie będzie mógł wykonać termografię w poszukiwaniu sygnatur cieplnych. Zastosowanie tej technologii pozwoliłoby lżejszym dronom wojskowym latać dłużej na nocne misje lub mapować pożary lasów czy poszukiwać ofiary klęsk żywiołowych. Żołnierze w terenie mogliby nosić znacznie lżejsze kamery noktowizyjne przez dłuższy czas.

Menon twierdzi, że nowy obiektyw może być również tańszy w produkcji, ponieważ jego konstrukcja pozwala na wytwarzanie go z plastiku zamiast ze szkła.

Zobacz: Asus Zenfone 6 uzyskał dobry wynik w teście głównego aparatu w DxOMark
Zobacz: Huawei Mate 30 Pro oceniony przez DXO. Nowy król rankingu!
Zobacz: DXOMark zrobił miazge z Nokia 9 PureView
Zobacz: Tragiczna ocena Sony Xperia 1 w DxOMark

Źródło zdjęć: unews.utah.edu

Źródło tekstu: unews.utah.edu

Przewiń w dół do następnego wpisu