DAJ CYNK

Apple może mieć kłopot z dostępem do modemów 5G dla swoich produktów

Dodane przez: msnet

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 6361

W 2019 roku w wielu miejscach na świecie wystartują komercyjne sieci 5G. Aby z nich skorzystać, potrzebny będzie odpowiedni sprzęt. Najwięksi producenci smartfonów zaprezentowali już swoje modele 5G, ale z wyjątkiem Apple'a. Amerykański gigant nie będzie miał łatwo - firmy Qualcomm i Samsung nie planują udostępniać swoich modemów 5G producentowi iPhone'ów.

Jak informuje tajwański serwis Electronic Times, firmy Qualcomm i Samsung, które produkują między innymi modemy 5G, nie zamierzają ich dostarczać firmie Apple. W przypadku producenta Snapdragonów wydaje się to zrozumiałe - obie firmy od wielu miesięcy prowadzą spór patentowy. Apple oskarża Qualcomma między innymi o nieuczciwe praktyki przy licencjonowaniu swoich technologii, tymczasem Qualcomm zarzuca producentowi iPhone'ów kradzież własności intelektualnej. Samsung tymczasem podaje, że ma za małe zapasy modemu Exynos 5100 5G.

Zobacz: Snapdragon X55 - nowy modem 4G/5G firmy Qualcomm
Zobacz: Apple kontra Qualcomm. Tim Cook dla CNBC: "Nie rozmawiamy o ugodzie". Przedstawiciele Qualcomm: "Jak to nie?"

W takiej sytuacji Aplle zwrócił się do Intela, który również pracuje nad modemem 5G. Apple planuje zaprezentować pierwszego iPhone'a 5G w 2020 roku. Aby mogło się to stać we wrześniu przyszłego roku, kiedy prawdopodobnie odbędzie się premiera przyszłorocznych smartfonów amerykańskiego giganta, Apple musi w okolicach lata 2019 roku dostać próbki od Intela, natomiast na początku 2020 roku gotowy projekt modemu. Niebiescy twierdzą, że sobie z tym poradzą.

- Jak powiedzieliśmy w listopadzie 2018 roku, Intel planuje wspierać premiery urządzeń dla klientów w 2020 roku. Dzięki wielomodowemu modemowi XMM 8160 5G.

- powiedział przedstawiciel firmy Intel

Serwis Fast Company twierdzi, że Intel może mieć problem z dotrzymaniem terminów, więc póki co premiera iPhone'a 5G w 2020 roku stoi pod dużym znakiem zapytania. Niektóre ze źródeł podają, że firma Apple straciła zaufanie do Intela w tej sprawie.

Zobacz: Apple może zacząć produkcję iPhone'a XR w Indiach. To kolejna próba podbicia miejscowego rynku
Zobacz: 5 GB transferu wystarczy by zasmakować 5G. Tak wynika z koreańskich taryf
Zobacz: iOS 12.2 już dostępny. Aktualizacja dodaje m.in. obsługę

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Electronic Times, Fast Company

Przewiń w dół do następnego wpisu