DAJ CYNK

Snapdragon X55 - nowy modem 4G/5G firmy Qualcomm

Dodane przez: msnet

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 6779

Qualcomm zaprezentował nowy modem Snapdragon X55. Układ obsługuje zarówno sieci 4G, jak i 5G. W tym drugim przypadku osiąga prędkość do 7 Gb/s.

Snapdragon X55 stanowi drugą generację modemu 5G firmy Qualcomm oraz bezpośredniego następcę zaprezentowanego w 2017 roku Snapdragona X50. Nowy modem obsługuje sieci 5G w zakresie mikrofalowym (mmWave) oraz częstotliwości poniżej 6 GHz. W porównaniu z poprzednikiem zwiększeniu uległa teoretyczna prędkość maksymalna pobierania danych, z 6 Gb/s do 7 Gb/s. Wprowadzono tu też wsparcie dla 5G FDD, co będzie szczególnie przydatne w Europie, chcącej wykorzystać na potrzeby nowej technologii komórkowej pasma z zakresu 700 MHz.

Snapdragon X55 wprowadza również współdzielenie widma 4G i 5G, a także wspiera mechanizmy służące do lepszego zarządzania energią i strojenia anteny w zakresie poniżej 6 GHz. X55 obsługuje również specyfikację 5G Standalone (SA) - sieci i urządzenia pierwszej generacji 5G są oparte na wcześniejszej specyfikacji Non-Standalone (NSA). SA zapewnia większą elastyczność w sieci dzięki funkcji Network Slicing i oferuje niższe opóźnienia w komunikacji IoT oraz między urządzeniami.

Jeśli chodzi o 4G, Snapdragon X55 obsługuje LTE kategorii 22, w którym maksymalna szybkość pobierania danych wynosi 2,5 Gb/s. Jest to pod tym względem najlepsze rozwiązanie 4G firmy Qualcomm. X55 wprowadza także pełnowymiarowe MIMO (FD-MIMO) dla LTE. Obejmuje to formowanie wiązki 3D, pozwalając na ulepszone wsparcie elewacji w celu poprawy wydajności widma.

Nie powinniśmy się spodziewać urządzeń ze Snapdragonem X55 w 2019 roku. Pierwszą falę smartfonów 5G napędzi modem Snapdragon X50 dodany jako zewnętrzna jednostka do chipsetu Snapdragon 855, który ma wbudowany modem 4G LTE. Prawdopodobnie (Qualcomm tego nie potwierdził) X55 będzie dostępny w następcy 855-ki. Snapdragon X55 jest wykonany w procesie litograficznym 7 nm, podczas gdy jego poprzednik (X50) wykorzystuje technologię 10 nm. Dzięki temu nowy modem będzie mógł być bardziej zintegrowany z topowymi układami SoC.

Nowa antena mmWave

Qualcomm zaprezentował również nową antenę dla fal milimetrowych (mmWave), za której pomocą ma demonstrować technologię 5G podczas zbliżających się targów MWC 2019. Moduł QTM525 jest nieco cieńszy od poprzednika i może być wbudowany w telefony o grubości mniejszej niż 8 mm. Obecnie nowa antena obejmuje swoim zasięgiem pasma z zakresu 26, 28 i 39 GHz. Qualcomm sugeruje, że trzy lub cztery z nich będą wykorzystywane przez telefony 5G.

Zobacz: Qualcomm zaprezentował chipset Snapdragon 712. Nowy SoC jest o 10% wydajniejszy od Snapdragona 710
Zobacz: Problemy Huaweia szansą dla Samsunga. Koreańczycy chcą przejąć część biznesu sieci 5G
Zobacz: Orange znowu będzie testować 5G. Tym razem w Zakopanem

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: XDA-Developers, Android Authority

Źródło tekstu: Android Authority

Przewiń w dół do następnego wpisu