DAJ CYNK

UKE wydaje decyzje dotyczące dostępu do infrastruktury kablowej w budynkach mieszkalnych

msnet

Prawo, finanse, statystyki

Blok mieszkalny

Urząd Komunikacji Elektronicznej wydał 22 stycznia 2020 roku decyzje regulacyjne, które określają warunki zapewnienia dostępu do infrastruktury kablowej w budynkach mieszkalnych. Zwiększy to konkurencję między operatorami oraz ułatwi dostęp konsumentów do usług telekomunikacyjnych.

UKE zwraca uwagę na to, że dotychczas operatorzy kablowi w znikomym stopniu udostępniali konkurentom nieużywane kable telekomunikacyjne lub dyktowali wysokie opłaty, wynoszące w przypadku udostępniania światłowodów średnio 22-26 zł. Wynikiem tego było często występujące w budynkach mieszkalnych dublowanie się infrastruktury, co podnosiło koszty dotarcia do konsumentów.

Zobacz: Aukcja 5G: UKE rozpoczyna drugi etap konsultacji
Zobacz: Ranking PRO Speed Test i UKE – wyniki za pierwszy rok

Wprowadzone przez UKE zmiany, które zostały poprzedzone ponad półrocznym okresem przygotowawczym dla operatorów, zapewniają:

  • obowiązek udostępniania nieużywanych kabli,
  • prosty sposób dostarczenia usługi do użytkownika końcowego,
  • minimalizację zjawiska duplikacji infrastruktury telekomunikacyjnej.

regulacja UKE

Nowe regulacje mają zwiększyć konkurencję między operatorami. Ich celem jest też przyczynienie się do zmniejszenia kosztów świadczenia usług, umożliwienie inwestycje w innych obszarach i przyspieszenie rozpoczęcie świadczenia usług dla konsumentów. Zmiany są zgodne z prawem Unii Europejskiej, w tym między innymi ze Strategią Europa 2020, Jednolitym Rynkiem Cyfrowym i Europejską Agendą Cyfrową.

Zobacz: Orange podsumowuje rozbudowę sieci w 2019 roku. Refarming, więcej LTE, testy 5G
Zobacz: [Aktualizacja] Wielka Brytania: sieć 5G jednak powstanie z pomocą Huawei

Urząd Komunikacji Elektronicznej wydał decyzje dla następujących operatorów: Netia, UPC Polska, Multimedia Polska, Vectra, Inea oraz Toya. Ze szczegółami można się zapoznać w dokumentach udostępnionych w Biuletynie Informacji Publicznej UKE.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: UKE

Przewiń w dół do następnego wpisu