DAJ CYNK

Rosja: Facebook jak Al-Kaida. Zapadła decyzja sądu

Mieszko Zagańczyk

Prawo, finanse, statystyki

Rosja: Facebook jak Al-Kaida

Firma Meta, do której należy Facebook i Instagram, to organizacja terrorystyczna. Tak uznał rosyjski sąd, kończąc postępowanie, które wcześniej wszczął prokurator generalny. Meta otrzymała zakaz prowadzenia działalności w Rosji.

Sądowe zaliczenie firmy Meta do organizacji terrorystycznych oznacza zakaz prowadzenia działalności biznesowej w Rosji, który obejmuje serwisy Facebook oraz Instagram, ale nie… komunikator WhatsApp, który nie został ujęty w postanowieniu. 

Decyzja sądu kończy rosyjskie postępowania wobec firmy Meta. Sygnał dał Roskomnadzor, czyli rosyjski państwowy regulator mediów i internetu, który wydała zakaz działania Facebooka i Instagramu w Rosji. Była to odpowiedź na odmowę rozpowszechniania rosyjskiej propagandy tworzonej przez putinowskie media.

Zobacz: Facebook: nie życz nikomu śmierci, chyba że Putinowi

Jednocześnie w pierwszej połowie marca ruszyło postępowanie karne, wszczęte przez Rosyjski Komitet Śledczy. Oskarżył on firmę Meta o nielegalne wezwania do morderstw i przemocy wobec obywateli Federacji Rosyjskiej. Prokurator ocenił, że działania Meta naruszają artykuły 280 i 205.1 kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej, w których wymieniane jest przestępstwo publicznego wezwania do działalności ekstremistycznej  oraz pomoc w działalności terrorystycznej.

Sąd po rozpatrzeniu sprawy zgodził się z taką interpretacją działań firmy Meta, która jako organizacja terrorystyczna postawiona została w jednym szeregu z Al-Kaidą.

Wszystko jest efektem decyzji firmy Meta, która dopuszczała w swoich serwisach nawoływanie do przemocy i życzenia śmierci, o ile dotyczy one rosyjskich żołnierzy lub Władimira Putina i Aleksandra Łukaszenki. Później Meta się z tego wycofała, ale to już nie powstrzymało sądu przed ostatecznym sklasyfikowaniem firmy wśród terrorystów.

Zobacz: Facebook stchórzył. Wstrzyma polityczną ofensywę
Zobacz: Rosja wszczęła postępowanie karne przeciwko Facebookowi

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock