DAJ CYNK

Rosja wszczęła postępowanie karne przeciwko Facebookowi

Marian Szutiak

Prawo, finanse, statystyki

Facebook Rosja postępowanie karne

Rosyjski Komitet Śledczy wszczął postępowanie karne przeciwko Meta Platforms, firmie macierzystej Facebooka. Pracownicy Marka Zuckerberga są oskarżani o nielegalne wezwania do morderstwa i przemocy wobec obywateli tego kraju.

Kierowana przez Marka Zuckerberga firma Marka ogłosiła w ubiegłym tygodniu, że będzie pozwalać na mowę nienawiści na swoich serwisach, ale tylko pod warunkiem, że jest ona skierowana do rosyjskich żołnierzy lub Władimira Putina i Aleksandra Łukaszenki. Jednocześnie nie może ona dotyczyć rosyjskich cywilów, ani być stosowana w oderwaniu od wydarzeń na Ukrainie. Takie działanie spowodowało "odwet" ze strony Rosji.

Zobacz: Facebook: nie życz nikomu śmierci, chyba że Putinowi
Zobacz: Polacy pomagają, PayPal i Facebook biorą swoje – zbada to UOKiK

Rosyjski Komitet Śledczy wszczął przeciwko firmie Meta Platforms postępowanie karne. Została ona uznana za organizację ekstremistyczną. Jak możemy przeczytać w wydanym przed weekendem oświadczeniu:

W Głównym Departamencie Śledczym Rosyjskiego Komitetu Śledczego wszczęto postępowanie karne w związku z nielegalnymi wezwaniami do morderstwa i przemocy wobec obywateli Federacji Rosyjskiej przez pracowników amerykańskiej firmy Meta, która jest właścicielem sieci społecznościowych Facebook i Instagram.

Działania te zawierają oznaki przestępstw na podstawie artykułów 280 i 205.1 Kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej - publiczne wezwania do działalności ekstremistycznej; pomoc w działalności terrorystycznej.

Rosja zapowiedziała zablokowanie dostępu do Facebooka i Instagrama na terenie tego kraju. Jak powiedział Nick Clegg, prezes firmy Meta ds. globalnych, decyzja w sprawie Facebooka zapadła po tym, gdy gigant społecznościowy odmówił zaprzestania sprawdzania faktów i etykietowania treści z rosyjskich mediów kontrolowanych przez państwo. W przypadku Instagrama "odcięcie" miało nastąpić dzisiaj (14 marca 2022 roku). Roskomnadzor chciał w ten sposób dać rosyjskim użytkownikom czas na przeniesienie swoich zdjęć i filmów na inne platformy.

Zobacz: Rosja ogranicza dostęp do Facebooka
Zobacz: Anonymous kradnie dane Roskomnadzoru

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: CNN