DAJ CYNK

Raport Ericsson: abonentów 5G przybywa szybciej niż 4G

Marian Szutiak

Prawo, finanse, statystyki

Ericsson Mobility Report nowi abonenci 5G 4G

5G wyprzedza 4G pod względem liczby nowych abonamentów na świecie – wynika z raportu firmy Ericsson. W II kwartale 2021 roku liczba abonentów 5G w połączeniu ze smartfonem obsługującym tę technologię wzrosła o 84 miliony, podnosząc łączną liczbę abonentów 5G na świecie do 380 milionów. Liczba abonentów 4G wzrosła w tym czasie o 71 mln do 4,8 mld.

5G jest na dobrej drodze, by stać się najszybciej przyjętą generacją technologii mobilnej w historii. Liczba abonentów rośnie w tempie około miliona dziennie i ta dynamika stopniowo się zwiększa. W pierwszym kwartale zanotowaliśmy 70 mln nowych abonamentów 5G. Wiele wskazuje na to, że to tempo rozwoju utrzyma się i do końca roku 5G będzie już użytkowane przez ponad pół miliarda ludzi na świecie.

– powiedział Marcin Sugak, ekspert firmy Ericsson

Według przewidywań, liczba abonentów 5G ma przekroczyć próg jednego miliarda dwa lata szybciej, niż miało to miejsce w przypadku 4G/LTE. Kluczowym czynnikiem jest wczesne zaangażowanie Chin we wdrożenie 5G oraz wysoka dostępność komercyjnych urządzeń 5G. Ponad 300 modeli smartfonów z 5G zostało już zapowiedzianych lub wprowadzonych na rynek.

Zobacz: T-Mobile nie zwalnia z 5G, ma ponad 2600 stacji. Na zachodzie wciąż słabo...
Zobacz: Plus: 5G dla każdego, w każdym abonamencie

W II kwartale 2021 roku łączna liczba abonentów mobilnych wzrosła do 8,1 mld. Wraz ze wzrostem liczby aktywnych subskrypcji rośnie również ilość przesyłanych danych. W ciągu roku przesył danych w sieciach mobilnych zwiększył się o 44%, osiągając w 2Q2021 poziom 72 EB/miesięcznie.

Polska u progu 5G

Polska wnosi duży wkład w budowę sieci piątej generacji nie tylko dzięki inżynierom R&D firmy Ericsson w Krakowie i Łodzi, ale również dzięki produkcji urządzeń 5G w Tczewie. 5G w Europie może być budowana na bazie komponentów i rozwiązań „Made in Poland”. Ericsson w Polsce, razem z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną i Politechniką Łódzką, współpracuje ze środowiskiem akademickim, startupami, przedsiębiorstwami i operatorami telekomunikacyjnymi, aby umożliwić pierwszym branżom w Polsce wdrożenie nowych produktów i usług opartych na technologii 5G.

Zobacz: Ericsson: W 2025 roku spędzimy online o 10 godzin tygodniowo więcej niż teraz
Zobacz: Play jest gotowy na 5G w paśmie 3,6 GHz. Przeprowadził wspólne testy z Ericssonem i Oppo

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Kseniia Ilinykh / Unsplash

Źródło tekstu: Ericsson