Do czego młodzi Europejczycy używają smartfonów?

Czy obecna europejska młodzież używa smartfonów w tym samym celu, co ci, którzy młodzieżą byli jeszcze niedawno? Jak duże są różnice między mężczyznami i kobietami? I wreszcie - na czym polegają różnice między mieszkańcami różnych krajów w Europie? Ciekawe wyniki badań przedstawiają Honor i Kantar Millward Brown.

Michał Świech (Isand)
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Do czego  młodzi Europejczycy używają smartfonów?

Zaczniemy od potwierdzenia tego, ze kobiety o wiele bardziej wymagają stałego kontaktu ze swoim otoczeniem niż mężczyźni. Wysyłają o wiele więcej SMS-ów i dużo częściej używają komunikatorów internetowych. Robią również więcej zdjęć niż mężczyźni.

Dalsza część tekstu pod wideo
Do czego  młodzi Europejczycy używają smartfonów?

Czym różni się pokolenie Z (mający 15-24 lata) od pokolenia Y (25-35)?  Najmłodsi o wiele rzadziej korzystają na smartfonie z szeroko pojętej rozrywki. Chodzi tu o filmy, muzykę i książki. Zaskoczeni? A jednak. Obecna młodzież za to częściej gra w gry. To oczywiście też rozrywka, jednak badający postanowili oddzielić obie kategorie. Młodzi częściej korzystają z mediów społecznościowych, jednak rzadziej wysyłają SMS-y, fotografują i prowadzą rozmowy telefoniczne.

Do czego  młodzi Europejczycy używają smartfonów?

Naprawdę ciekawe rzeczy możemy za to wyczytać z porównania między krajami. Największy kontrast widzimy w korzystaniu z komunikatorów internetowych. Młodzi Polacy i Finowie korzystają z nich za pomocą smartfonów w przygniatającej większości, natomiast młodzi Grecy - właściwie wcale.  Nieszczególnie przekonani do używania telefonu zamiast komputera są również Serbowie. Jeśli chodzi o Czechów i Węgrów - plasują się w środku stawki.

Polska jest za to absolutną potęgą jeśli chodzi o wiadomości MMS. Nie ma żadnego kraju, który mógłby się do nas zbliżyć. Przykładem niech będą nasi węgierscy bratankowie - oni nie korzystają z tej funkcji prawie wcale.

W innych kwestiach (fotografowanie, rozmowy, media społecznościowe, wiadomości SMS) wszystkie kraje zanotowały podobne wyniki. Młodzi Polacy jednak wysyłają SMS-y nieco częściej niż ich rówieśnicy z innych krajów.