Polkomtel przegrał przed NSA ws. nieprawidłowości w zawieranych umowach
Naczelny Sąd Administracyjny negatywnie rozpatrzył skargę kasacyjną Polkomtela od wyroku sądu I instancji nakazującego usunięcie nieprawidłowowści w treści zawieranych umów.
Naczelny Sąd Administracyjny negatywnie rozpatrzył skargę kasacyjną Polkomtela od wyroku sądu I instancji nakazującego usunięcie nieprawidłowowści w treści zawieranych umów.
27. maja odbyła się rozprawa przed Naczelnym Sądem Administracyjnym ze skargi kasacyjnej Polkomtela, w której spółka zaskarżyła punkt 1 wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 18 czerwca 2008 r.
Sąd wskazał, iż jego zdaniem art. 56 ust. 3 Prawa telekomunikacyjnego jest przepisem klarownym, a podstawowy spór w tej sprawie to relacją między regulaminem, a umową. Polkomtel z jednej strony włączał regulamin do umowy z abonentem, czyli czynił jej częścią, a z drugiej nadal uważał go za wzorzec umowny.
Zdaniem Sądu nie można utożsamiać wzorca umownego i umowy; natomiast w praktyce próbuje się zatrzeć różnice między regulaminem i umową. Celem przedmiotowych regulacji jest ochrona użytkowników końcowych, a ta praktyka zaciemnia obraz sytuacji prawnej i uprawnień abonenta.
Odnosząc się natomiast do zarzutu Polkomtela dotyczącego naruszenia art. 201 ust. 3 Pt poprzez rozstrzygnięcie w jednej decyzji dwóch spraw administracyjnych, NSA stwierdził, iż jest on bezzasadny.
Wyrok NSA jest prawomocny.
Historia sprawy wygląda następująco. Decyzja z 5. grudnia 2007 r. UKE nakazał Polkomtelowi usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości polegających na braku w treści zawieranych umów o świadczenie usług telekomunikacyjnych, postanowień wymaganych zgodnie z art. 56 ust. 3 Prawa telekomunikacyjnego - w terminie do 1 lutego 2008 r. oraz nałożył na operatora karę pieniężną w wysokości 450 tys. zł. Polkomtel zaskarżył część decyzji, tj. punkt 1, wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy, natomiast od pozostałej części, tj. punktu 2, złożył odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
UKE po rozpatrzeniu wniosku Polkomtela uchylił decyzję z dnia 5 grudnia 2007 r.
w części dotyczącej pkt 1 i wydał nową, w której nakazał usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości w terminie do 1 maja 2008 r. Od tej decyzji Polkomtel wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
WSA w wyroku z dnia 18 czerwca 2008 r. oddalił skargę Polkomtela w zakresie rozstrzygnięcia decyzji ujętego w punkcie pierwszym jej sentencji oraz odrzucił skargę w zakresie rozstrzygnięcia ujętego w punkcie drugim sentencji decyzji.