Koniec pewnej ery. Pat Gelsinger odchodzi z Intela

Intel stoi przed kluczowym momentem w swojej historii, ogłaszając natychmiastową rezygnację CEO. Ta decyzja może zwiastować znaczące zmiany w strategii firmy, która zmaga się z wyzwaniami technologicznymi i finansowymi na globalnym rynku.

Przemysław Banasiak (Yokai)
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Koniec pewnej ery. Pat Gelsinger odchodzi z Intela

Intel ogłosił, że Pat Gelsinger rezygnuje ze stanowiska CEO oraz zasiadania w radzie dyrektorów ze skutkiem natychmiastowym. Obowiązki szefa firmy tymczasowo przejmuje David Zinsner i Michelle Johnston Holthaus. Będą pełnić funkcję współdyrektorów generalnych, podczas gdy rada zaczyna poszukiwania nowego CEO.

Dalsza część tekstu pod wideo

To nie koniec restrukturyzacji Intela

W kuluarach pojawiają się spekulacje, że Pat Gelsinger mógł zostać zmuszony do tej decyzji, szczególnie w obliczu słabych wyników Intela na giełdzie - od momentu objęcia przez niego funkcji w 2021 roku wartość akcji firmy spadła o 61%. Na chwilę obecną są to jednak tylko plotki.

Pat Gelsinger, związany z Intelem przez ponad 40 lat, powrócił do firmy jako CEO w 2021 roku po okresie kierowania VMware. Jego kadencja przypadła na czas dużych wyzwań dla Intela - zarówno technologicznych, jak i finansowych. Firma zmagała się z utratą przewagi technologicznej w zakresie procesów produkcyjnych oraz samych procesorów, podczas gdy konkurenci, tacy jak AMD i ARM, zwiększali swój udział w rynku.

Pod kierownictwem Gelsingera Intel uruchomił ambitny plan transformacji, mający na celu przekształcenie firmy z producenta własnych chipów w dostawcę usług dla zewnętrznych klientów. Strategia ta, znana jako IDM 2.0, wymagała jednak ogromnych inwestycji kapitałowych, co spotkało się z mieszanym odbiorem rynku.

Kadencja Gelsingera była również naznaczona koniecznością wprowadzenia drastycznych oszczędności. W ramach restrukturyzacji Intel ogłosił największe w swojej historii zwolnienia, obejmujące około 15% załogi, czyli ponad 15 tysięcy pracowników. Proces ten ma zostać sfinalizowany do końca tego roku.

Oczywiście dotychczasowemu CEO Niebieskich nie można odmówić sukcesów. Mowa m.in. o ustabilizowaniu sytuacji w obszarze produkcji półprzewodników, wdrażając plan opracowania pięciu nowych węzłów technologicznych w ciągu 4 lat. Kluczowym elementem tych działań jest litografia Intel 18A. Ma to pozwolić na walkę z takimi gigantami jak TSMC czy Samsung, a pierwsze poszlaki wskazują, że jest na to szansa.

Pat Gelsinger w swoim oświadczeniu podziękował współpracownikom i wyraził dumę z osiągnięć firmy, choć przyznał, że ostatni rok był trudny. Na razie nie wiadomo, czy rezygnacja Gelsingera była wynikiem nacisków ze strony rady, czy decyzji osobistych. Sam komunikat sugeruje jednak, że to nie koniec restrukturyzacji.