BLIK rusza na podbój Rumunii

Polski Standard Płatności kontynuuje ekspansję BLIKA na zagraniczne rynki. Właśnie ogłoszono start działalności w Rumunii. W ramach nowo powołanej spółki – BLIK Romania – będzie rozwijany system rozliczeń w lejach (RON), otwarty dla wszystkich tamtejszych wydawców i agentów rozliczeniowych. BLIK czeka jeszcze na zgodę na działalność od Banku Narodowego Rumunii (BNR).

Marian Szutiak (msnet)
2
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
BLIK rusza na podbój Rumunii

Po 8 latach rozwoju w Polsce i zdobyciu niemal 13 mln aktywnych użytkowników, BLIK zwiększa swój zasięg i stawia kolejne kroki za granicą naszego kraju. Do życia została powołana spółka BLIK Romania S.A., która będzie odpowiedzialna za upowszechnienie systemu płatności mobilnych BLIK w Rumunii.

Dalsza część tekstu pod wideo

Strategia naszego dalszego rozwoju jest ściśle związana ze wzmocnieniem obecności BLIKA poza granicami kraju. Naszym celem jest, aby w najbliższych latach stał się on europejskim systemem płatności, który z powodzeniem działa w ramach platform mobilnych dużych europejskich banków i który gromadzi – podobnie jak ma to już miejsce w Polsce – miliony zaangażowanych użytkowników w płatnościach w e-commerce.

Nasze decyzje dotyczące obecności na danym rynku poprzedzane są dogłębną analizą i weryfikacją możliwości. Tak było również w przypadku Rumunii, która znajduje się obecnie w europejskiej czołówce pod względem najszybciej rosnących gospodarek. Jesteśmy przekonani, że wykorzystując nasz know-how i właściwy model biznesowy, jesteśmy dobrze przygotowani, aby również tu rozwijać ten nowoczesny i unikatowy na skalę światową system płatności mobilnych.

– powiedział Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności oraz przewodniczący rady nadzorczej BLIK Romania S.A.

BLIK rusza na podbój Rumunii

Pierwsze kroki w Rumunii

Spółka BLIK Romania została zgłoszona do Rejestru Handlowego w Rumunii na początku grudnia ubiegłego roku. W skład zarządu nowo powstałej spółki wszedł Ryszard Drużyński, który objął stanowisko prezesa zarządu, Michał Szymański jako wiceprezes zarządu oraz Paweł Dytry. W radzie nadzorczej znalazły się z kolei władze Polskiego Standardu Płatności – Dariusz Mazurkiewicz w roli przewodniczącego rady nadzorczej, Monika Król jako wiceprzewodnicząca rady nadzorczej oraz Gheorghe Marian Cristescu jako członek rady nadzorczej.

W marcu tego roku zarząd BLIK Romania złoży do Banku Narodowego Rumunii (BNR) wniosek o zatwierdzenie systemu płatności BLIK w RON. Po uzyskaniu prawnej zgody regulatora i rozpoczęciu działalności operacyjnej, system płatności BLIK będzie rozliczany w lejach rumuńskich (RON) i dostępny dla wszystkich agentów rozliczeniowych oraz wydawców posiadających otwarty rachunek w BNR z dostępem do systemu ReGIS.

BLIK w Rumunii zamierza stosować sprawdzoną w Polsce strategię rozwoju systemu płatności. Oznacza to, że będzie wspierać wszystkich uczestników ekosystemu płatności doświadczeniem i sprawdzonymi praktykami biznesowymi.

Za nami miesiące intensywnej pracy, które wiązały się z wieloma wyzwaniami, takimi chociażby jak dostosowanie systemu do obowiązujących na tym rynku regulacji i przepisów prawnych. W tym czasie odbyliśmy wiele rozmów i wypracowaliśmy odpowiednią strategię biznesową, którą mamy zamiar realizować w nadchodzących kwartałach. Mamy nadzieję, że już wkrótce będziemy mogli powiedzieć więcej na temat pierwszych efektów naszych działań.

– powiedział Ryszard Drużyński, prezes zarządu BLIK Romania S.A.

BLIK rusza na podbój Rumunii

Plany na przyszłość

W ramach strategii biznesowej spółki BLIK Romania, planowane jest wprowadzenie płatności kodem BLIK we wszystkich kanałach sprzedaży – e-commerce, POS i ATM. W pierwszej fazie operator systemu skoncentruje się na wdrożeniu rozwiązania w e-commerce.

Rumunia ma jedną z najważniejszych gospodarek cyfrowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Bankowość mobilna oraz handel elektroniczny w tym kraju znajdują się na bardzo wysokim poziomie rozwoju, a klienci są gotowi i chętni do korzystania z nowoczesnych usług płatniczych. Zgodnie z danymi Statista – do 2025 roku liczba użytkowników e-commerce w Rumunii ma wzrosnąć o 16 proc. do blisko 11 milionów. Widzimy więc duży potencjał do rozwoju BLIKA i zaproponowaniu tamtejszym konsumentom rozwiązania, które pozwala szybko, wygodnie, a przede wszystkim bezpiecznie uregulować wszelkie należności. Wierzymy, że BLIK powtórzy swój sukces na nowym, dynamicznie rozwijającym się rynku.

– dodał Ryszard Drużyński