DAJ CYNK

BLIK podsumował rok. Jest się czym chwalić

Marian Szutiak

Prawo, finanse, statystyki

BLIK podsumował rok. Jest się czym chwalić

BLIK miał na koniec 2022 roku niemal 13 milionów aktywnych użytkowników, a liczba zarejestrowanych aplikacji mobilnych z dostępem do BLIKA sięgnęła 25,9 mln. 

4 miliony transakcji dziennie

W 2022 roku użytkownicy BLIKA wykonali ponad 1,2 mld transakcji, z czego 371 mln zostało zrealizowanych w czwartym kwartale 2022 roku. W tym czasie Polacy wykonywali średnio 4 mln transakcji BLIKIEM dziennie. Rekord padł 9 grudnia 2022 roku, gdy tych transakcji było 5,9 mln. Średnia kwota transakcji BLIKIEM w ostatnim kwartale roku wynosiła 134 zł. Natomiast wartość wszystkich transakcji zrealizowanych nim w ostatnich trzech miesiącach 2022 roku wyniosła prawie 50 mld zł, czyli o 53% więcej niż rok wcześniej.

Za nami przełomowy rok. W ciągu tych dwunastu intensywnych miesięcy udało nam się nie tylko wzmocnić pozycję BLIKA na polskim rynku, ale także zwiększyć jego widoczność za granicą. Dzięki planowanemu przejęciu słowackiej spółki VIAMO dziś możemy – myśleć o naszym dalszym rozwoju poza Polską. Naszą ambicją jest, aby BLIK stał się systemem płatności, który jest dostępny dla użytkowników europejskich aplikacji bankowych, i który dostarcza im wyjątkowych doświadczeń zakupowych. O postępach prac w tym obszarze będziemy mogli powiedzieć nieco więcej już wkrótce.

– powiedział Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności, operatora systemu płatności mobilnych BLIK

BLIK jest z dużą częstotliwością wykorzystywany przez użytkowników przede wszystkim w e-commerce. Ze wszystkich transakcji nim realizowanych, niemal 60% stanowią właśnie te w kanale online. Między październikiem a grudniem 2022 roku liczba płatności BLIKIEM w e-sklepach przekroczyła granicę 212 mln. To o 32% więcej niż w analogicznym okresie 2021 roku. Natomiast w całym 2022 roku użytkownicy zrealizowali w tym kanale 714,2 mln transakcji o wartości 89,2 mld zł. Rok wcześniej takich operacji było o 37% mniej, czyli 522,5 mln, a ich kwota wyniosła 61,6 mld.

Konsumenci coraz chętniej wybierają zakupy online. Z naszych danych transakcyjnych wynika, że najczęściej wykorzystują BLIKA na platformach typu marketplace i do płacenia za rachunki. W ubiegłym roku w związku z rozgrywkami Mistrzostw Świata, częściej korzystali z BLIKA w serwisach firm bukmacherskich. Jednak z kwartału na kwartał rosną również inne kategorie zakupowe, takie jak moda czy drogerie. Te wzrosty wynikają z szerokiej dostępności i popularności BLIKA. Są także rezultatem unikalnego doświadczenia użytkowania, które bazuje na szybkości i bezpieczeństwie transakcji BLIKIEM w e-commerce.

– powiedziała Monika Król, wiceprezes Polskiego Standardu Płatności

Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że w pierwszym półroczu 2022 roku liczba transakcji BLIKIEM była o 215% wyższa od liczby transakcji kartami.

Przelewy na telefon, płatności zbliżeniowe

Z kwartału na kwartał rośnie liczba przelewów na telefon BLIK. Między październikiem a grudniem użytkownicy zlecili 76,6 mln takich transakcji, czyli o 94% więcej niż rok wcześniej. Płatności P2P stanowią obecnie blisko jedną piątą wszystkich operacji BLIKIEM. Ich wartość w czwartym kwartale osiągnęła poziom 9,7 mld zł (o 115% więcej niż rok wcześniej), natomiast średnia wartość przelewu na telefon BLIK to 126 zł. W całym 2022 roku użytkownicy rozliczyli się w ten sposób 243 mln razy. Wartość wszystkich przelewów na telefon BLIK zrealizowanych przez użytkowników w 2022 roku wyniosła 29,7 mld wobec 13 mld rok wcześniej.

W ubiegłym roku sporą popularnością wśród użytkowników BLIKA cieszyły się również transakcje w tradycyjnych terminalach płatniczych. W całym 2022 roku zapłacono w ten sposób 228 mln razy (wzrost o 162% w stosunku do całego 2021 r.), z czego 68,2 mln transakcji zarejestrowano między październikiem a grudniem (wzrost o 133% w stosunku do czwartego kwartału 2021 roku).

W omawianym okresie użytkownicy coraz częściej sięgali także po płatności zbliżeniowe BLIK. W 2022 roku, czyli pierwszym pełnym roku od startu tej usługi, wykonali za jej pomocą prawie 70 mln transakcji o wartości 2,7 mld. Jedną trzecią tego wyniku stanowiły płatności zrealizowane w czwartym kwartale ubiegłego roku. Od października do grudnia 2022 roku zarejestrowani użytkownicy, których jest obecnie 1,8 mln, wykonali 23,4 mln operacji na kwotę blisko 1 mld zł. Od momentu uruchomienia BLIKA zbliżeniowego zapłacono nim w 117 krajach na 6 kontynentach.

Ubiegły rok był kolejnym z rzędu, kiedy postawiliśmy na strategię edukowania oraz zachęcania użytkowników do wykonania pierwszej transakcji i utrwalenia nawyku płacenia BLIKIEM zbliżeniowym. W tym celu zrealizowaliśmy kilka angażujących i przemyślanych kampanii, dzięki czemu dotarliśmy do kolejnych osób, które chcą się rozliczać się szybko, prosto i bezpiecznie. Rosnąca popularność BLIKA zbliżeniowego przekłada się na ogólne zainteresowanie tą metodą płatności w sklepach stacjonarnych i punktach usługowych. Kanał POS stanowi aktualnie jedną piątą wszystkich transakcji BLIKIEM. Zakładamy, że w perspektywie kolejnych kwartałów będziemy obserwować dalsze wzrosty i nowy rozkład sił pomiędzy poszczególnymi usługami BLIKA.

– powiedziała Monika Król

 
W czwartym kwartale minionego roku obserwowano także stabilny wzrost wypłat gotówki w bankomatach. W tym czasie zrealizowano tak 13,6 mln transakcji. Liczba wpłat i wypłat wzrosła rok do roku o 29%. Ich wartość osiągnęła 8,9 mld zł, a średnia pojedyncza transakcja wyniosła 655 zł. Udział operacji realizowanych BLIKIEM w bankomatach w stosunku do ogólnej ich liczby stanowił na koniec grudnia 2022 roku – 3,7%. W ciągu dwunastu miesięcy ubiegłego roku w systemie odnotowano 49,7 mln tego typu transakcji.

BLIK ma 8 lat

Przez 8 lat obecności na rynku BLIK zdołał zgromadzić sporą grupę aktywnych i lojalnych użytkowników. Od 2015 roku do końca 2022 roku w systemie zarejestrowano blisko 2,8 mld transakcji o wartości 371,4 mld zł. W tym odpowiednio 1,8 mld operacji zrealizowano w e-commerce i 382 mln na terminalach płatniczych, jednocześnie zlecono 427 mln natychmiastowych przelewów na telefon i 165 mln razy wpłacono lub wypłacono gotówkę z bankomatu.

Dużą popularność BLIKA wśród różnych grup użytkowników potwierdzają jednak nie tylko dane transakcyjne, ale także cykliczne pomiary prowadzone przez firmę KANTAR. Zgodnie z nimi BLIK to najbardziej znana marka płatności bezgotówkowych w Polsce, która utrzymuje wysoki poziom znajomości z dużą przewagą nad konkurencją. Na koniec grudnia 2022 roku 96% użytkowników aplikacji bankowych wskazało, że zna BLIKA, a 49% wybiera go najczęściej jako formę rozliczeń. W ubiegłym roku BLIK zanotował najwyższy wskaźnik indeksu siły marki Brand Power na poziomie 44% – to dwukrotnie więcej niż inne dobrze znane firmy w kategorii płatności. Działania w popularyzowaniu i dbaniu o pozytywne doświadczenia użytkowników BLIKA poskutkowały również wysokim współczynnikiem polecania marki wśród użytkowników. W 2022 roku wskaźnik NPS BLIKA wynosił 64 punktów, podczas gdy średni wynik NPS dla branży finansowej to 34 punkty.

Użytkownicy BLIKA zwracają uwagę, że jest on rozwiązaniem, które bardzo ułatwia im życie i pomaga w codziennych płatnościach, a do tego jest prostą i bezpieczną opcją, niewymagającą od nich podawania żadnych prywatnych danych. Przede wszystkim jest to jednak metoda płatności, która dzięki swojej wszechstronności znacząco upraszcza codzienne zarządzanie finansami i daje Polakom wiele możliwości. Z naszych usług korzysta obecnie 13 mln osób. To właśnie z myślą o nich chcemy rozwijać nasz system i dostarczać nową jakość płacenia. Przed nami kolejne wdrożenia i zmiany, które realnie zmienią rynek płatniczy w Polsce, ale mamy nadzieję, że także w całej Europie.

– podsumował Dariusz Mazurkiewicz

Zobacz: BLIK w nowej roli. Polacy zapłacą łatwiej niż kiedykolwiek
Zobacz: BNP Paribas podkręca BLIK, ale też zwiększa opłaty

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: WDnet Creation / Shutterstock.com

Źródło tekstu: Polski Standard Płatności

Kredyty gotówkowe

Porównaj wszystkie kredyty w jednym miejscu

Alior Bank
Kredyt konsolidacyjny
RRSO: 10,36%Kwota do zapłaty: 5 799,65 zł

Rata: 161,10 zł

Darmowa porada
Alior Bank
Kredyt ze stałą ratą
RRSO: 10,36%Kwota do zapłaty: 5 799,65 zł

Rata: 161,10 zł

Darmowa porada
Alior Bank
Pożyczka Internetowa
RRSO: 10,36%Kwota do zapłaty: 5 799,65 zł

Rata: 161,10 zł

Darmowa porada

Kredyty dla firm

Porównaj wszystkie kredyty dla firm w jednym miejscu

Nest Bank
BIZnest Kredyt w Ratach - Przedsiębiorca
Prowizja: 1 995 złWaluta: PLNOkres: 6 miesięcy - 8 lat

Marża: od 0,1%

Darmowa porada
Nest Bank
BIZnest Kredyt w Ratach - Profesjonalista
Prowizja: 1 995 złWaluta: PLNOkres: 6 miesięcy - 8 lat

Marża: od 0,1%

Darmowa porada
Bank BPS
Kredyt Szybka Inwestycja
Prowizja: 1 000 złWaluta: PLNOkres: maks. 15 lat

Marża: 1,5% - 3,5%

Darmowa porada

Konta osobiste

Porównaj wszystkie konta osobiste w jednym miejscu

Toyota Bank
Konto młodzieżowe Click
Konto: 0 złKarta: 0 zł Bankomaty: 0 zł

Koszt miesięczny: 0 zł

Darmowa porada
Crédit Agricole
Konto dla Ciebie GO!
Konto: 0 złKarta: 0 zł Bankomaty: 0-3 zł

Koszt miesięczny: 0 zł

Darmowa porada
Citi Handlowy
CitiKonto
Konto: 0 złKarta: 0 zł Bankomaty: 0-8 zł

Koszt miesięczny: 0 zł

Darmowa porada

Konta dla firm

Porównaj wszystkie konta dla firm w jednym miejscu

Santander Bank Polska
Konto Firmowe Godne Polecenia w "Promocji godnej polecenia"
Konto: 0 złKarta: 0 zł Bankomaty: 0 zł

Zyskaj nawet 2400 zł z kontem firmowym:
do 1200 zł zwrotu za transakcje kartą debetową lub B więcej» likiem
300 zł za skorzystanie z usług eKsięgowości
300 zł za podpisanie umowy o produkt kredytowy
300 zł za podpisanie umowy o leasing lub pożyczkę leasingową
300 zł za podpisanie umowy o terminal POS

Otwierając konto w promocji, to masz za 0 zł bezterminowo i bezwarunkowo:
0 zł za otwarcie i prowadzenie konta firmowego
0 zł za przelewy internetowe Elixir w PLN
0 zł za 10 przelewów natychmiastowych Bluecash w miesiącu
0 zł za przelewy w formie polecenia wypłaty w EUR
0 zł za realizację poleceń zapłaty i zleceń stałych
0 zł za przelewy do ZUS i Urzędu Skarbowego
A dodatkowo, jeśli wyrazisz i utrzymasz zgody marketingowe, to otrzymasz 1
0 zł za używanie pierwszej karty debetowej
0 zł za wypłaty z bankomatów w Polsce i na świecie
Promocja dostępna do 31 marca 2024 r.

Koszt miesięczny: 0 zł

Bank Millennium
Konto Mój Biznes w promocji
Konto: 0 złKarta: 0 zł Bankomaty: 0/1 zł

Otwórz Konto Mój Biznes w promocji, wyraź zgody marketingowe i zaloguj się do aplikacji mobilnej. Do więcej» datkowo w każdym w 5 kolejnych miesięcy wpłać na konto min. 1000 zł i wydaj kartą min. 500 zł.
Ile możesz zyskać?
do 1000 zł - zwrot 200 zł miesięcznie, jeśli składki ZUS opłacasz z nowego konta
do 500 zł - zwrot 100 zł miesięcznie, jeśli otworzysz z nami firmę w aplikacji lub Millenecie

Koszt miesięczny: 0 zł

mBank
mBiznes Standard (w promocji "Firma i konto bezterminowo za 0 zł")
Konto: 0 złKarta: 0 zł Bankomaty: 0/5 zł

Zasady promocji „Firma i konto bezterminowo za 0 zł”
0 zł za prowadzenie rach więcej» unku bieżącego
0 zł za 10 pierwszych przelewów w PLN (ELIXIR) w miesiącu
0 zł za 10 pierwszych przelewów w EUR (SEPA) do krajów UE oraz Islandii, Norwegii, Lichtensteinu i Szwajcarii z rachunku bieżącego w miesiącu
0 zł za pierwszą kartę debetową do rachunku bieżącego (do wyboru Mastercard Debit Business, Visa Business Debit, Mastercard Business WOŚP i Mastercard Business WOŚP Mobilna)
Aby skorzystać z premii 500 zł należy:
Założyć firmę w mBanku
Otworzyć rachunek firmowy z kartą debetową MasterCard Debit Business, Mastercard Business WOŚP lub Mastercard Business WOŚP Mobilną i w ciągu 30 dni wykonać kartą transakcje bezgotówkowe na łączną kwotę min. 1 000 zł
Promocja dostępna do 09.04.2024

Koszt miesięczny: 0 zł

Karty kredytowe

Porównaj wszystkie karty kredytowe w jednym miejscu

Bank Pocztowy
Karta Kredytowa
Oprocentowanie: 14.25Okres bezodsetkowy: 55 dni

Kartą dokonasz także wygodnych płatności mobilnych Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay lub Xiaomi Pay< więcej» r> Brak opłaty za przewalutowanie transakcji zagranicznych
Możesz zbierać punkty w Programie Mastercard® Bezcenne® Chwile i wymieniać je na atrakcyjne nagrody

Maks. limit: 20 000 zł

Darmowa porada
ING Bank Śląski
Karta kredytowa Visa
Oprocentowanie: 15.50Okres bezodsetkowy: 52 dni

- możliwość automatycznej spłaty zadłużenia z konta osobistego;
- możliwość dokonywania przelew więcej» w z karty kredytowej na dowolny rachunek bankowy w Polsce (poza rachunkami ZUS i US) - możliwość uniknięcia opłaty rocznej;
- brak konieczności posiadania konta osobistego w banku;
- możliwość bezpiecznego płacenia kartą w internecie (zabezpieczenie 3D Secure);
- odzyskanie pieniędzy za niezrealizowane zakupy (chargeback);
- czasowa blokada karty,;
- możliwość samodzielnego ustawiania limitów transakcyjnych;
- możliwość dokonywania płatności za pomocą Google Pay, Apple Pay i Garmin Pay;
- udostępnienie usługi "Rozłóż na raty"

Maks. limit: 20 000 zł

Darmowa porada
ING Bank Śląski
Karta kredytowa MasterCard
Oprocentowanie: 15.50Okres bezodsetkowy: 52 dni

- możliwość automatycznej spłaty zadłużenia z konta osobistego;
- możliwość dokonywania przelew więcej» w z karty kredytowej na dowolny rachunek bankowy w Polsce (poza rachunkami ZUS i US) - możliwość uniknięcia opłaty rocznej;
- brak konieczności posiadania konta osobistego w banku;
- możliwość bezpiecznego płacenia kartą w internecie (zabezpieczenie 3D Secure);
- odzyskanie pieniędzy za niezrealizowane zakupy (chargeback);
- czasowa blokada karty;
- możliwość samodzielnego ustawiania limitów transakcyjnych;
- możliwość dokonywania płatności za pomocą Google Pay, Apple Pay i Garmin Pay;
- usługa "Rozłóż na raty"

Maks. limit: 20 000 zł

Darmowa porada