DAJ CYNK

UKE: Sieć 5G jest bezpieczna dla ludzi

Marian Szutiak

Bezpieczeństwo

UKE: 5G jest bezpieczne

Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował komunikat związany z bezpieczeństwem sieci 5G. Według UKE generują one mniejsze poziomy narażenia na pola elektromagnetyczne niż istniejące sieci 4G, a poza tym nie mają nic wspólnego z pandemią koronawirusa, jak uważają przeciwnicy 5G.

Jak podaje Urząd Komunikacji Elektronicznej, każda nowa technologia oceniana jest ze względu na wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo obywateli. Znajduje to także odzwierciedlenie w inicjatywie bezpiecznego dostarczania sieci 5G w Polsce. W szczególności, zgodnie z zaleceniem Rady UE nr 1999/519/EC, narażenie ludzi na pola elektromagnetyczne w Unii Europejskiej powinno być zawsze co najmniej 50 razy mniejsze niż poziomy wskazane w wytycznych Międzynarodowej Komisji ds. Ochrony przed Promieniowaniem Niejonizującym (ICNIRP), jako mające wpływ na zdrowie. Sieć 5G generuje mniejsze poziomy narażenia niż istniejące sieci 4G, a dodatkowo pozostają one znacznie poniżej zalecanych na świecie ograniczeń.

Zobacz: 5G a cyberbezpieczeństwo - czego boją się przedsiębiorcy
Zobacz: Sieć Orange w ogniu krytyki hejterów 5G

W marcu 2020 roku ICNIRP opublikowała zaktualizowane wytyczne, które potwierdzają bezpieczny poziom narażenia na pola elektromagnetyczne. Komisja Europejska dokonuje obecnie przeglądu tych wytycznych i ponownej oceny sytuacji, bazując na pracach swoich komitetów naukowych. Komisja pracuje też nad rozporządzeniem wykonawczym, zgodnie z art. 57 Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej, które będzie definiować właściwości bezprzewodowych punktów dostępowych w celu zapewnienia między innymi wysokiej ochrony przed wpływem pola elektromagnetycznego.

Zgodnie z zaleceniami Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem Światowej Organizacji Zdrowia, ryzyko wystąpienia rakotwórczych skutków zalecanego poziomu pola elektromagnetycznego nie jest większe, niż podczas jedzenia marynowanych warzyw, a jest mniejsze niż w przypadku na przykład spożywania czerwonego mięsa, pracy na nocną zmianę lub picia gorącej kawy.

UKE przypomina, że nieprawdziwe są informacje, które w jakikolwiek sposób łączą budowę sieci 5G z wystąpieniem aktualnej pandemii koronawirusa. Zgodnie z oświadczeniem WHO, wirusy nie mogą przenosić się drogą fal radiowych. Co więcej, wirus rozprzestrzenia się także w krajach, które nie posiadają działających sieci 5G. Drogą przenoszenia się jest droga kropelkowa, gdy zainfekowana osoba mówi, kaszle lub kicha. Można się także zarazić przez dotknięcie zakażonej powierzchni i następnie dotknięcie okolic twarzy. Niemożliwe jest, by sieci komórkowe, w tym 5G, miały jakikolwiek wpływ na rozprzestrzenianie się wirusa.

Zobacz: 5G i koronawirus. Czyli psychologia strachu
Zobacz: Aukcja 5G przegrywa z koronawirusem. UKE zawiesza termin składania ofert wstępnych

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: UKE

Przewiń w dół do następnego wpisu