Komisja Europejska przedstawia dziś wizję utworzenia nowej wspólnej jednostki ds. cyberprzestrzeni. Ta unijna „internetowa policja” zajmie się rosnącą liczbą poważnych cyberincydentów, na jakie narażone są państwa i obywatele w całej Unii Europejskiej.
Zdaniem KE zaawansowane i skoordynowane działania dotyczące cyberbezpieczeństwa stają się coraz bardziej potrzebne. Liczba, skala i skutki cyberataków rosną, a to w dużym stopniu wpływa na nasze bezpieczeństwo.
Zobacz: Netia ostrzega przed atakami DDoS, rekordowy miał siłę 162 Gbps. Co do tego mają kryptowaluty?
Pomysłodawcy nowej jednostki przekonują, że zajmujące się bezpieczeństwem organizacje cywilne i firmy, a także służby państwowe zbyt często działają oddzielnie. Wspólna jednostka sprawi, że uzyskają one jednolitą platformę współpracy przeciwko cyberatakom. Zapewni też koordynację działań w razie ataków, dzielenie się wiedzą i system wczesnego ostrzegania.
Wspólna jednostka ds. cyberprzestrzeni pozwoli Unii na skoordynowane reagowanie na cyberataki na dużą skalę, a także zaoferuje pomoc w usuwaniu ich skutków. Umożliwi wymianę informacji w czasie rzeczywistym, będzie również podejmować działania operacyjne i techniczne.
Projekt ruszy nie później niż 30 czerwca 2022 r., zaś pełnię swoich mozliwości jednostka uzyska rok później – 30 czerwca 2023 r. Będzie powstawać w bezpośrednim pobliżu biura CERT-UE – zespołu reagowania na incydenty komputerowe w instytucjach, organach i agencjach UE.
Zobacz: CERT Polska: Przyszedł SMS od PGE z informacją o zaległości? To może być oszustwo!
Zobacz: Znasz PESEL klienta T-Mobile? Możesz przejąć jego numer telefonu
Źródło zdjęć: Pixabay
Źródło tekstu: Komisja Europejska