DAJ CYNK

Powstanie unijna „policja” ds. cyberprzestrzeni

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Bezpieczeństwo

Interakcje: 3299

Powstanie unijna „policja” ds. cyberprzestrzeni

Komisja Europejska przedstawia dziś wizję utworzenia nowej wspólnej jednostki ds. cyberprzestrzeni. Ta unijna „internetowa policja” zajmie się rosnącą liczbą poważnych cyberincydentów, na jakie narażone są państwa i obywatele w całej Unii Europejskiej.

Zdaniem KE zaawansowane i skoordynowane działania dotyczące cyberbezpieczeństwa stają się coraz bardziej potrzebne. Liczba, skala i skutki cyberataków rosną, a to w dużym stopniu wpływa na nasze bezpieczeństwo. 

ZobaczNetia ostrzega przed atakami DDoS, rekordowy miał siłę 162 Gbps. Co do tego mają kryptowaluty?

Pomysłodawcy nowej jednostki przekonują, że zajmujące się bezpieczeństwem organizacje cywilne i firmy, a także służby państwowe zbyt często działają oddzielnie. Wspólna jednostka sprawi, że uzyskają one jednolitą platformę współpracy przeciwko cyberatakom. Zapewni też koordynację działań w razie ataków, dzielenie się wiedzą i system wczesnego ostrzegania.

Wspólna jednostka ds. cyberprzestrzeni pozwoli Unii na skoordynowane reagowanie na cyberataki na dużą skalę, a także zaoferuje pomoc w usuwaniu ich skutków. Umożliwi wymianę informacji w czasie rzeczywistym, będzie również podejmować działania operacyjne i techniczne.

Projekt ruszy nie później niż 30 czerwca 2022 r., zaś pełnię swoich mozliwości jednostka uzyska rok później – 30 czerwca 2023 r. Będzie powstawać w bezpośrednim pobliżu biura CERT-UE – zespołu reagowania na incydenty komputerowe w instytucjach, organach i agencjach UE.

Zobacz: CERT Polska: Przyszedł SMS od PGE z informacją o zaległości? To może być oszustwo!
Zobacz: Znasz PESEL klienta T-Mobile? Możesz przejąć jego numer telefonu

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Pixabay

Źródło tekstu: Komisja Europejska

Przewiń w dół do następnego wpisu