Poczta Polska ostrzega przed przestępcami, którzy po raz kolejny podszywają się pod tę spółkę. W celu pozyskania danych osobowych lub pieniędzy rozsyłają oni fałszywe wiadomości e-mail, wykorzystując przy tym logo i nazwę operatora pocztowego.
Jeden z ataków polega na rozsyłaniu fałszywych wiadomości e-mail informujących o błędnie zaadresowanej przesyłce. Maile te mają załącznik zawierający złośliwe oprogramowanie (trojan). Inną metodą cyberprzestępców jest wysyłka fałszywych wiadomości dotyczących wygranej w konkursie najnowszego modelu smartfonu. Cyberprzestępcy informują, że aby otrzymać nagrodę wystarczy kliknąć w podany link, który przekierowuje na spreparowaną stronę internetową w celu wyłudzenia danych oraz pieniędzy. Spółka zgłosiła już to zdarzenie do Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego (CSIRT GOV).
Zobacz: Bank Pocztowy wprowadza płatności BLIK
Zobacz: Konto w Porządku Start to odpowiedź Banku Pocztowego na potrzeby nastolatków
– Informujemy, że Poczta Polska nie jest inicjatorem tych kampanii mailowych. Prosimy o czujność i uważne czytanie otrzymanych wiadomości oraz zawartych w niej linków. W przypadku otrzymania podejrzanych wiadomości lub w przypadku podejrzenia nieprawidłowości bądź niezgodności, prosimy o zgłoszenie sprawy na policję i niezwłoczne poinformowanie nas na adres [email protected] lub https://incydent.cert.pl. To nam pozwoli na ostrzeżenie naszych klientów, a także zablokowanie fałszywej strony.
– powiedziała Justyna Siwek, rzecznik prasowy Poczty Polskiej
Poczta Polska wysyła e-maile o przesyłkach z adresu [email protected], które są wyłącznie informacyjne, jak widać na poniższym screenie. Spółka przekazuje informacje o tym, gdzie można znaleźć informację o aktualnym statusie przesyłki i w sposób jawny kieruje do strony Poczty Polskiej, pod adres emonitoring.poczta-polska.pl, na której klient Poczty Polskiej może sprawdzić, na jakim etapie podróży jest jego przesyłka.
Phishing jest jedną z metod internetowego oszustwa. Ma na celu wyłudzenie od użytkownika wrażliwych danych, jak: hasła, loginy, adresy, PESEL czy numery kont bankowych i kart kredytowych. Polega na podszywaniu się pod znane, często państwowe instytucje, na przykład urząd skarbowy, ministerstwa bądź ZUS. Wiadomości są spreparowane w ten sposób, by przypominały potencjalne pismo od podmiotu, za który podaje się ich autor.
Maile tego typu opierają się na socjotechnice. Najczęściej zachęcają do kliknięcia w załączony link lub pobrania pliku (w rzeczywistości zakażonego wirusem komputerowym). Ma do tego skłonić fałszywa oferta promocyjna albo rzekome ostrzeżenie o nieuregulowanych środkach płatności.
Wzmożony proceder mailowego podszywania się pod Pocztę Polską miał miejsce już kilkukrotnie. Jednocześnie Poczta Polska informuje, że nie ponosi odpowiedzialności za skutki poczynionych działań przez klientów w wiadomościach rozpowszechnianych przez inne podmioty, w tym podmioty podszywające się pod Pocztę Polską.
Zobacz: Google Project Zero w akcji: GitHub ma poważny problem
Zobacz: reCAPTCHA wysyła wasze dane do Google'a
Źródło tekstu: Poczta Polska