DAJ CYNK

Alert RCB: Pobierz STOP COVID - co robi ta aplikacja?

Marian Szutiak

Aplikacje

Alert RCB STOP COVID ProteGO opinie

Dzisiaj posiadacze telefonów komórkowych otrzymali wiadomości SMS, podpisane jako Alert RCB, w których zachęcani są do pobrania i zainstalowania aplikacji STOP COVID. Wiele osób mogło zastanowić, co to takiego.

Alerty RCB to wiadomości tekstowe, wysyłane przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wszystkim osobom korzystającym z telefonu komórkowego w Polsce. System ten został stworzony w celu informowania mieszkańców określonego obszaru o możliwych potencjalnie szkodliwych wydarzeniach, na przykład gwałtownych burzach czy nawałnicach. Informacje są wysyłane automatycznie na wszystkie telefony, które są zalogowane do sieci komórkowej poprzez stacje BTS znajdujące się na zagrożonym obszarze.

Zobacz: Alert RCB również dla obcokrajowców
Zobacz: Alert RCB - SMS-owe powiadomienia o burzach i innych zagrożeniach

W ostatnim czasie wiadomości tego typu zostały wykorzystane do przesyłania ostrzeżeń związanych z trwającą na całym świecie pandemią Covid-19, wywołaną wirusem SARS-Cov-2. Te rozesłane dzisiaj, 26 października 2020 roku przypominają, że Cała Polska znajduje się w tak zwanej czerwonej strefie. Dodatkowo, komunikat zachęca do pobrania aplikacji STOP COVID oraz kończy się linkiem do strony, z której można tego dokonać w przypadku urządzeń z Androidem oraz iOS

Alert RCB STOP COVID

Po kliknięciu w link w wiadomości wysłanej przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa szybko zauważymy, że pod nazwą STOP COVID kryje się aplikacja, o której już wielokrotnie pisaliśmy, czyli niesławne ProteGO Safe. Aplikacja ta jest zachwalana przez stronę rządowo, a także krytykowana przez wielu komentujących za zbyt małe wykorzystanie jej przez Polaków, a także to, że jej stworzenie, które pochłonęło ponad 2 mln zł, było wyrzuceniem pieniędzy w błoto.

Zobacz: Milion Polaków zainstalował ProteGO Safe. 2,5 mln zł nie poszło w błoto?
Zobacz: ProteGO Safe nie działa, czyli ponad 2 mln zł wyrzucono w błoto

STOP COVID - co zbiera aplikacja

Aplikacja składa się z dwóch modułów. Pierwszy z nich umożliwia samokontrolę stanu zdrowia. To swoisty „dziennik”, który na bieżąco pozwala weryfikować, czy i w jakiej grupie ryzyka zakażenia jesteśmy. Jak zapewnia strona rządowa, rozwiązanie to oparte zostało o wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Dziennik zdrowia to w założeniu także narzędzie pomocne dla lekarzy, jeśli zajdzie taka potrzeba. Ułatwia przekazanie personelowi medycznemu informacji o rozwoju objawów, współistniejących schorzeniach, czy przyjmowanych lekach. Dzięki temu powinniśmy zyskać szansę na szybszą diagnozę oraz wybór odpowiedniego schematu leczenia.

Drugi moduł to skanowanie otoczenia użytkownika aplikacji i komunikowanie w przypadku ryzyka kontaktu z wirusem. Wykorzystywana jest tu funkcja Exposure Notification , która zbiera przez Bluetooth identyfikatory urządzeń znajdujących się w pobliżu. Jeśli po jakimś czasie okaże się, że dany identyfikator został powiązany z osobą zakażoną koronawirusem, powinniśmy otrzymać ostrzeżenie, że mieliśmy z taką osobą kontakt.

Aby to zadziałało, użytkownik aplikacji STOP COVID, u którego wykryto koronawirusa, musi wysłać swoje "identyfikatory chorego" na rządowy serwer, po wcześniejszym otrzymaniu kodu PIN do tego. Te identyfikatory mogą zostać następnie pobrane przez innych użytkowników aplikacji i porównane z bazą Exposure Notification.

Zobacz: Google Android: Skasuj te aplikacje, zanim będzie za późno!
Zobacz: FBI i CISA: rosyjscy hakerzy dokonali infiltracji rządowej sieci

Ankieta
7%
5%
88%

Wszystkich głosujących: 1202

Źródło ankiety: Alert RCB: Pobierz STOP COVID - co robi ta aplikacja?

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: mc.gov.pl, wł.