DAJ CYNK

Alert RCB - SMS-owe powiadomienia o burzach i innych zagrożeniach

10.08.2018

Dodane przez: msnet

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 8236

Ważne 16

3

Ruszyły testy nowego programu Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. W jego ramach wielu użytkowników telefonów komórkowych otrzymało dzisiaj ostrzeżenia przed burzą.



Ruszyły testy nowego programu Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. W jego ramach wielu użytkowników telefonów komórkowych otrzymało dzisiaj ostrzeżenia przed burzą.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ma za zadanie między innymi ostrzegać mieszkańców Polski o grożących im zagrożeniach wynikających między innymi w związku z burzami i nawałnicami. Mogą one spowodować duże straty materialne, o czym mogliśmy się przekonać między innymi w ubiegłym roku, stanowią też ryzyko dla zdrowia i życia ludzi. Z tego powodu został opracowany nowy system ostrzegania przed zagrożeniami przy pomocy wiadomości SMS.

Wiadomości SMS są wysyłane do wszystkich osób, które znajdują się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej. Krótka wiadomość, podpisana jako Alert RCB, zawiera informację o rodzaju zagrożenia. Dzisiaj wiele osób mogło otrzymać wiadomość o treści zamieszczonej na poniższym zrzucie ekranu, pochodzącym z telefonu jednego z członków redakcji TELEPOLIS.PL.



Dowiedzieliśmy się od pracowników telekomów, że są klienci, którzy reklamują otrzymywanie takich wiadomości. Chcą wiedzieć na jakiej podstawie operator udostępnia ich dane i numer. W związku z tym należy jasno zaznaczyć, że na otrzymywanie alertów nie trzeba się zapisywać ani wyrażać zgody na ich otrzymywanie. Nie można też zrezygnować z otrzymywania takich ostrzeżeń. Nie jest tu też konieczne udostępnianie naszych danych komukolwiek. Wysyłanie wiadomości z ostrzeżeniem, do czego operatorzy są zobowiązani przez administrację państwową na podstawie prawa telekomunikacyjnego, odbywa się zgodnie z lokalizacją. Jak podaje serwis Niebezpiecznik.pl, adresatami SMS-ów są wszystkie osoby, które znajdą się w zasięgu stacji bazowych danych operatorów, znajdujących się na terenie, na którym mogą wystąpić zagrożenia.

Zobacz: SMS-y mogą uratować ludzkie życie, ostrzegając przed nawałnicami

Źródło tekstu: Bezprawnik, wł

Komentarze
Zaloguj się
126. ~gość
0

2018-09-23 19:02:55 host: user-94(...)rnet.pl

Jak to GUANO zablokowac?

Odpowiedz

125. ~gość
0

2018-09-23 17:56:42 host: public-(...)rtel.pl

Do mnie już nie napiszą, bo dodałam na czarną listę. Nie jestem niedorozwojem i sama potrafię sobie znaleźć informacje na temat pogody

Odpowiedz

124. tytoos
0

2018-08-18 09:44:13

No i jest następny raz, tylko że w drugą stronę. Wczoraj o 20:00 dostałem od portugalskich służb info o wysokim ryzyku wystąpienia pożarów w kilku regionach. Z tym, że na terytorium Portugalii nie było mnie wtedy od prawie 3 dób. Widać więc, że w obu przypadkach baza jest budowana na bieżąco ale z kilkudniowym "buforem". Pewnie takie było założenie...

Odpowiedz

123. Niezgodna7
0

2018-08-15 22:51:53

122). Oj tam, zobaczymy następnym razem - wtedy tego byka będzie można im wytknąć.

Odpowiedz

122. tytoos
0

2018-08-15 22:46:48

A ja dostałem takiego esa 10 sierpnia, będąc od 3 dni na Maderze. Coś z tą lokalizacją chyba jednak nie bardzo... :P

Odpowiedz

121. wlo
0

2018-08-14 11:21:03

120 - znam ludzi, dla których dziesiątki dziennie informacji o promocjach ze sklepów to ważne informacje a informacja od operatora o nowej fakturze, czy o wpłynięciu zapłaty za fakturę to spam ;-)

Odpowiedz

120. ~
1

2018-08-14 11:16:44

Ja nie wiem - Ci ludzie którzy narzekają na te ostrzeżenia że SPAM, Rodo itd. to są głupi, udają głupich czy robią to specjalne?

Odpowiedz

1. ~gość
-1

2018-09-23 19:04:28 host: user-94(...)rnet.pl

To sa ludzie WOLNI, a glupi jestes ty.

119. ~rodo
0

2018-08-13 15:53:23

No tak, najwięcej tych osób pruje się o rodo, którzy najmniej wiedzą :)

Odpowiedz

118. ~.
0

2018-08-13 13:17:42

W łodzi z playa nic nie przyszło, z orange przyszły.

Odpowiedz

117. ~Pabloeq
1

2018-08-12 10:27:16

Dobrze ze wysyłają smsy. Teraz będę wiedział kiedy parasol wziąć

Odpowiedz

116. ~Gutek
0

2018-08-12 08:22:13

Prognozy pogody obecnie sprawdzają się na parę godzin, długoterminowe w ogóle. Ja zablokowałem te smsy z poziomu telefonu. Jest tego trochę. Tylko prezydenckich alarmów nie można wyłączyć. Piechociński kiedyś wysyłał jakiś spam na adresy podane w rejestrze działalności gospodarczej, zaraz usunąłem.

Odpowiedz

115. ~
0

2018-08-12 04:03:45

Bardzo dobrze że wysyłają .

Odpowiedz

113. ~wlo
0

2018-08-11 19:47:27

Od 9sierpnia jestem na Cyprze a oni mi wczoraj tego SMSa przysłali o burzach, wiedząc że jestem na Cyprze gdyż ten sam operator mi przysłał SMSa powitalnego na lotnisku Pafos "Play wita na Cyprze itd."

Odpowiedz

110. Quetzal
2

2018-08-11 14:05:11

@ 109. A jeszcze dodaj do tego, jak rząd dba konkretnie o kwestie meteorologii. IMGW, które faktycznie jest jedyną polską instytucją zajmującą się profesjonalną obserwacją i prognozą pogody jest fatalnie niedoinwestowane a sprzęt ma przestarzały, lub częściowo/całkowicie niesprawny (z potrzebnych 100mln dostało 35mln). Ale zamiast dofinansować IMGW (które jest absolutnie niezbędne do prognozowania pogody, bo bez dobrej prognozy ostrzeżenia są bezwartościowe) lepiej wydać pieniądze na nowy system "AlertRCB", którym się można pochwalić przed wyborami.

Odpowiedz

109. jedrek
2

2018-08-11 13:34:22

@51 każdy rząd po 1989 dba w Polsce o samych siebie. Gdy słyszę, czytam, że coś ma w nazwie "Rządowy", "Narodowy" to mi się czerwona lampka zapala. O bezpieczeństwo mieszkańców w skali całej Polski najbardziej dbają strażacy z OSP, a nie jakieś tam RCB - cała armia zbytecznych biurek, którą opłaca podatnik. I powstają kolejne twory w budżetówce, które udają, że coś tworzą dla Polaków, a oni po prostu dublują organizacje, które rzeczywiście coś robią dobrego. RCB to coś na wzór tego Czyli zadanie główne: czesanie kapusty z budżetu. A potem nie ma kasy żeby strażakom z OSP nowy wóz kupić, bo ich 40-letni STAR już ledwo zipie, a kasę pożarło RCB na swoje biurka.I jesteśmy obecnie jak widać kolonią brytyjską, już nie ma od pewnego czasu w Polsce ostrzeżeń, tylko są ALERTY.

Odpowiedz