5 Gb/s w 5G od Ericssona

Wdrożenie standardu 5G w komercyjnych sieciach komórkowych przewidywane jest na rok 2020, standard nie jest do końca zdefiniowany, jednak dostawcy infrastruktury już teraz demonstrują potencjalne możliwości nowych technologii.

Redakcja Telepolis
11
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
5 Gb/s w 5G od Ericssona

Wdrożenie standardu 5G w komercyjnych sieciach komórkowych przewidywane jest na rok 2020, standard nie jest do końca zdefiniowany, jednak dostawcy infrastruktury już teraz demonstrują potencjalne możliwości nowych technologii.

Ericsson zademonstrował podczas pokazów na żywo z funkcją "over-the-air", że technologia sieciowa 5G w wersji prestandardowej pozwala na przesyłanie danych z prędkością na poziomie 5 Gb/s. Próba została przeprowadzona w laboratorium Ericssona w szwedzkim mieście Kista i odbyła się w obecności członków kierownictwa operatorów NTT DoCoMo i SK Telecom.

Czerwcowy raport Ericsson Mobility Report przewiduje, że do 2019 roku 85% abonentów sieci komórkowych w Ameryce Północnej będzie korzystać z technologii LTE. Tak duże pokrycie technologii LTE wskazuje, że Ameryka Północna jako jeden z pierwszych regionów może wdrożyć standard 5G. Jednocześnie na wczesnej dostępności standardu 5G mają szansę skorzystać także Japonia i Korea Południowa - zarówno NTT DoCoMo, jak i SK Telecom już zapowiedziały kolejne próby. Jak informuje regionalny załącznik do reportu Ericsson na temat mobilności, pokrycie LTE dla abonentów zdążyło już przekroczyć 30% w Japonii oraz 50% w Korei Południowej, co jest najwyższym wskaźnikiem na świecie.

Choć sam standard nie jest jeszcze zdefiniowany, koncepcja 5G zdążyła już przekształcić się z wizji technologii w konkretny element planowania sieci i działań biznesowych dla operatorów. Dla dostawców sprzętu sieciowego, takich jak Ericsson, ważną sprawą jest zademonstrowanie potencjału 5G w celu rozpoczęcia kreowania popytu w ekosystemie telekomunikacji - powiedział Sathya Atreyam, menedżer ds. badań nad infrastrukturą sieci bezprzewodowych w firmie analitycznej IDC.

Pokazy na żywo odbywają się z wykorzystaniem koncepcji nowego interfejsu radiowego i technologii MIMO (ang. Multiple-Input Multiple-Output), co pozwala uzyskać rekordowe wyniki. Prace Ericsson nad rozwojem sieci 5G obejmują nowe technologie antenowe z rozszerzonymi pasmami, wyższymi częstotliwościami oraz krótszymi interwałami czasu transmisji. Oprócz tego, w ramach rozwijania standardu 5G, Ericsson zamierza poświęcić dużo uwagi takim kwestiom, jak małe komórki w niejednolitym środowisku sieciowym, nowe pasma częstotliwości (w tym 15 GHz) oraz transmisja typu backhaul o zwiększonej prędkości i przepustowości.

Zobacz: Nowy rekord prędkości sieci LTE - prawie 4 Gb/s.

Dalsza część tekstu pod wideo