Nowe procesory przetworzą ciepło w prąd

Badania prowadzone przez konsorcjum europejskich naukowców zaowocowały opracowaniem nowego stopu krzemu, germanu i cyny, zdolnego do konwersji ciepła odpadowego z procesorów komputerowych na elektryczność.

Lech Okoń (LuiN)
1
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Nowe procesory przetworzą ciepło w prąd

To prawdziwy przełom — ciepło będące odpadem podczas pracy procesorów zmienione zostanie w energię elektryczną

Do tej pory wszelkie próby zwrotnego przekształcania wydzielanego ciepła były nieudane z racji stosowania materiałów niekompatybilnych z technologiami produkcji półprzewodników. Teraz naukowcy z całej Europy stworzyli stop germanu, krzemu i cyny, który może przekształcać ciepło odpadowe z procesorów komputerowych z powrotem w elektryczność.

Dalsza część tekstu pod wideo

Dodanie cyny do germanu znacząco obniżyło przewodność cieplną materiału, przy jednoczesnym zachowaniu jego właściwości elektrycznych, co czyni nowy stop idealnym do zastosowań termoelektrycznych.

Autorami przełomowej technologii są naukowcy z Forschungszentrum Jülich i Instytutu Mikroelektroniki Leibniza w Niemczech, Uniwersytetu w Pizie i Uniwersytetu w Bolonii we Włoszech oraz Uniwersytetu w Leeds w Wielkiej Brytanii. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym ACS Applied Energy Materials.

Zmarnowany potencjał

W Europie około 1,2 eksadżula niskotemperaturowego ciepła (poniżej 80°C) jest marnowane rocznie przez infrastruktury IT i urządzenia, co odpowiada rocznemu zużyciu energii przez Austrię czy Rumunię. Tymczasem przynajmniej część tej energii można przekształcić zwrotnie w energię elektryczną, zmniejszając zużycie energii przez elektronikę, podnosząc jej wydajność i zmniejszając temperaturę pracy.

W skład nowego stopu półprzewodnikowego wchodzą pierwiastki IV grupy układu okresowego, co na umożliwia proste włączenie go do procesu CMOS produkcji chipów. Opublikowane badania mogą również prowadzić do poprawy wydajności urządzeń, a wykorzystując właściwości stopów pierwiastków z grupy IV, obszary zastosowań rozszerzają się na termoelektrykę (odzyskiwanie energii), fotonikę (oparty na optyce transfer danych) i spintronikę (przetwarzanie danych oparte na magnetyzmie).

Zanim jednak badania naukowców zostaną przekształcone w finalne produkty, działy R&D czekają lata pracy i inwestycje liczone w setkach, jeśli nie miliardach dolarów.