DAJ CYNK

Nie żyje Bill English, jeden z wynalazców myszki komputerowej

Anna Rymsza

Wydarzenia

William English, współtwórca myszki komputerowej

Bill English pomógł zbudować pierwszą myszkę komputerową w 1963 roku. To jedna z tych osób, które stworzyły dzisiejsze komputery osobiste. W końcu myszkę ma prawie każdy.

William Kirk English, znany lepiej jako Bill English, urodził się 27 stycznia 1929 roku w Lexington w stanie Kentucky. Podobnie jak ojciec, z wykształcenia był elektrotechnikiem. Służył w marynarce w USA i Kalifornii, a po zakończeniu służby przyłączył się do Stanford Research Institute (dziś SRI International). Tam pracował razem z Douglasem Engelbartem nad nowym sposobem pracy z komputerem.

Warto przypomnieć, że obsługa komputera na początku lat sześćdziesiątych była koszmarnie trudna. Trzeba było taszczyć kilogramy kart perforowanych z programami, ekrany były malutkie i wyświetlały tylko linie tekstu. Rozwijane menu było pieśnią przyszłości. Na możliwość kopiowania i wklejania trzeba było czekać jeszcze 20 lat. Edycja grafiki pozostawała w strefie fantazji.

Zobacz: Nie żyje Larry Tesler. Bez niego nie byłoby kopiowania i wklejania
Zobacz: Nie żyje Steve Jobs

Właśnie o tym marzył Douglas Engelbart. Chciał, by każdy mógł edytować grafikę na swoim komputerze. Dlatego w końcu powstało urządzenie mechaniczne, przeznaczone do manipulacji tekstem lub obrazami na ekranie. Zostało nazwane myszką, bo kursor (CAT) gonił ją po ekranie. 

Myszka była eksperymentem technicznym. English skonstruował pierwszy prototyp w 1963 roku. Było to drewniane pudełko z dwoma potencjometrami, a kursor poruszał się dzięki kręcącym się tarczom, napędzanym przez ruch po stole. Od czegoś trzeba zacząć, prawda?

Pierwsza myszka
pierwsza myszka (dougengelbart.org)
Bill English
Bill English testuje pierwszą myszkę (dougengelbart.org)

Wynalazek pozwalający na nawigację kursorem po ekranie został zaprezentowany 9 grudnia 1968 roku. Była to nie tylko myszka, ale całe stanowisko oNLine System (NLS). Prezentacja została zachowana w całości i dziś znamy ją jako „matkę każdego dema”. To jedna z najważniejszych prezentacji praktycznych z dziedziny interakcji z komputerem.

Całość ma godzinę i 40 minut, więc proponuję krótszą wersję, przygotowaną przez SRI International.

Bill English pracował tam do 1971 roku. Następnie pracował w Palo Alto Research Centre firmy Xerox, bo gdzieżby indziej. English zabrał ze sobą marzenie kolegi i pomógł skonstruować myszkę kulkową Alto. Była to bezpośrednia inspiracja dla komputera Macintosh. Resztę historii widzisz na własne oczy, jeśli czytasz ten artykuł na ekranie komputera.

Myszka Xerox Alto
Myszka Xerox Alto, Marcin Wichary / Wikimedia (CC)

William English zmarł 26 lipca w wieku 91 lat. Przyczyna śmierci to niewydolność oddechowa. Ostatnie chwile życia spędził w placówce medycznej w San Rafael w Kalifornii.

Zobacz: Nie żyje matematyk John Conway, ale jego gra w życie wciąż trwa

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Marcin Wichary / Wikimedia (CC)

Źródło tekstu: New York Times