DAJ CYNK

To koniec pewnej epoki. Standard DDR3 odchodzi do lamusa

Przemysław Banasiak

Wydarzenia

To koniec pewnej epoki. Standard DDR3 odchodzi do lamusa

Po 17 latach obecności na rynku pora się powoli zacząć żegnać z pamięciami DDR3. Część dużych producentów kończy całkowicie z ich produkcją.

 

Standard pamięci DDR3 debiutował na rynku w 2007 roku. Od tego czasu w segmencie konsumenckim zdążyły pojawić się dwie kolejne, znacznie wydajniejsze i energooszczędniejsze generacje - DDR4 oraz DDR5. Stary RAM nadal ma jednak zastosowanie w prostszych i tańszych urządzeniach jak np. routery i switche.

Koreańczycy skupiają się na HBM3 dla akceleratorów AI

Wygląda jednak na to, że to koniec pewnej epoki. Dwóch z trzech największych producentów DRAM na świecie, firmy Samsung i SK hynix, poinformowało o zamknięciu swoich linii produkcyjnych DDR3. Dostawy kości pamięci starego typu z Korei Południowej mają się zakończyć w drugiej połowie tego roku.

Powód takiej sytuacji jest prosty - chęć zysku. Znacznie więcej można zarobić na popularniejszych w obecnych czasach rozwiązaniach jak pamięci DDR5 i HBM3. Na celowniku jest zwłaszcza drugi ze standardów w związku z szaleństwem dotyczącym sztucznej inteligencji i popytem na akceleratory AI.

Zapasy SK hynix dla pamięci HBM3 zostały podobno wyprzedane na cały 2024 i większość 2025 roku. Ma to doprowadzić do 5-10% podwyżek cen za kości. Koreańczycy chcą więc zrobić miejsce na nowe linie produkcyjne, które pozwolą na zwiększenie mocy przerobowych i spełnienie potrzeb rynku. Chociaż brak danych jak wygląda to u Samsunga, to należy zakładać, że mowa o identycznej sytuacji.

Oczywiście pamięci DDR3 nie znikną całkowicie z rynku. Jak na razie brak doniesień o tym by Micron czy Nanya ograniczali i/lub kończyli z ich produkcją. Jednak mniejsza podaż z pewnością doprowadzi do podwyżek cen. To zaś z czasem uśmierci ten standard na rzecz szerzej dostępnych kości jak DDR4.

Zobacz: NVIDIA ma chytry plan. Ceny w górę, zyski w górę
Zobacz: Lubisz małe komputery? SilverStone ma coś dla Ciebie

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: ITHome, oprac. własne