DAJ CYNK

NVIDIA ma chytry plan. Ceny w górę, zyski w górę

Przemysław Banasiak

Sprzęt

NVIDIA ma chytry plan. Ceny w górę, zyski w górę

Najnowsze analizy wskazują na to, że NVIDIA będzie się mogła pochwalić w przyszłym roku rekordowymi przychodami. Nowe układy mają być znacznie droższe.

 

Aktualnym liderem na rynku sprzętu wykorzystywanego do zadań związanych ze sztuczną inteligencją jest NVIDIA, która zostawiła daleko w tyle AMD i Intela. Potwierdzają to zarówno wyniki sprzedaży, imienne podziękowania od firm takich jak OpenAI czy sankcje nakładane przez USA na eksport chipów do Chin.

NVIDIA GB200 ma kosztować ponad ćwierć miliona złotych

Zieloni jednak nie zwalniają tempa i niedawno zaprezentowali kolejną, jeszcze wydajniejszą generację - NVIDIA Blackwell. Najnowsze analizy HSBC wskazują jednak, że może być znacznie drożej niż do tej pory.

Według przewidywań branżowych "podstawowy" układ NVIDIA B100 ma kosztować 30 000 - 35 000 dolarów, czyli około 118 000 - 138 000 złotych. Chociaż na pierwszy rzut oka to dużo, to w rzeczywistości są to kwoty zbliżone do odpowiednika z aktualnej generacji, czyli NVIDIA H100.

Dużo drożej robi się jednak przy superukładzie NVIDIA GB200, który jest kombinacją jedno CPU Grace + dwa GPU B200. Tutaj HSBC wskazuje na ceny od 60 000 do 70 000 dolarów, czyli około 237 000 - 276 000 złotych. Oczywiście wszystko zależeć będzie od dostępności i wielkości zamówień.

Co więcej całkiem prawdopodobne, że NVIDIA będzie preferowała sprzedaż gotowych serwerów, zamiast pojedynczych akceleratorów AI. A tutaj mówimy już o bajońskich sumach. Przykładowo NVIDIA B200 NVL72 (18 CPU Grace i 36 GPU B200) ma kosztować około 3 milionów dolarów, czyli prawie 12 milionów złotych.

Sprzedaż całych systemów zamiast samodzielnych układów umożliwi NVIDII przejęcie części prowizji uzyskiwanej do tej pory przez firmy zajmujące się oferowanie takich serwerów, co zwiększy jej przychody i rentowność. A patrząc na wolne tempo rozwoju AMD i Intela, Zieloni mogą sobie pozwolić na wysokie ceny.

Zobacz: Lubisz małe komputery? SilverStone ma coś dla Ciebie
Zobacz: Duńczycy twierdzą, że tak wygląda przystępny cenowo luksus

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: NVIDIA

Źródło tekstu: Tom's Hardware, oprac. własne