Intel pokazał pierwszy w pełni zintegrowany optyczny układ I/O

Intel szykuje się do rewolucji w świecie sztucznej inteligencji. Jednak wbrew pozorom wcale nie chodzi o nowe akceleratory AI.

Przemysław Banasiak (Yokai)
2
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Intel pokazał pierwszy w pełni zintegrowany optyczny układ I/O

Podczas konferencji Optical Fiber Communication 2024 w USA, grupa IFS z firmy Intel zademonstrowała pierwszy w pełni zintegrowany optyczny interkonekt obliczeniowy. Chiplet OCI stanowi krok milowy dla powstającej infrastruktury sztucznej inteligencji dla centrów danych oraz aplikacji obliczeniowej HPC.

Dalsza część tekstu pod wideo

Wyższe przepustowości, niższe opóźnienia i większy zasięg

Opisywany układ został zaprojektowany do obsługi 64 kanałów z przesyłem do 32 Gbps w każdym kierunku na światłowodach o długości do 100 metrów. Wykorzystywany będzie w przyszłości do skalowalności klastrów CPU/GPU i innych architektur obliczeniowych w infrastrukturze AI.

Dotychczasowe elektryczne I/O, czyli połączenia bazujące m.in. na miedzi, chociaż oferują dobre parametry to mają jedna poważną wadę - bardzo krótkie zasięgi wynoszące około 1 metra lub mniej. Nowe optyczne I/O może obsługiwać wyższe przepustowości z lepszą wydajnością energetyczną, niskimi opóźnieniami i przede wszystkim większym zasięgiem - dokładnie to, czego wymaga infrastruktura AI/ML.

Intel pokazał pierwszy w pełni zintegrowany optyczny układ I/O

Intelowski chiplet OCI wykorzystuje sprawdzoną w praktyce technologię fotoniki krzemowej i układ PIC, który obejmuje lasery i wzmacniacze optyczne na chipie, z elektrycznym układem scalonym. Zademonstrowany chiplet OCI został zapakowany razem z procesorem Intela, ale może być również zintegrowany z procesorami nowej generacji, procesorami graficznymi, jednostkami IPU i innymi systemami na chipie (SOC).

Oczywiście mowa o rozwiązaniu profesjonalnym, które nie trafi pod domowe strzechy, a do największych centrów danych. Więcej szczegółów można przeczytać na oficjalnej stronie Intela.