SFF-Ready uskrzydli graczy kochających małe komputery
W końcu jakaś dobra wiadomość dla osób, które nie lubią dużych komputerów lub pomimo miłości do nich zwyczajnie nie mają na nie miejsca. Ujednolicony standard SFF-Ready to koniec dotychczasowych bolączek — już na start wiesz, czy ta grafika wejdzie do obudowy.

Standard SFF-Ready (Small Form Factor Ready) - co to znaczy w praktyce?
Karty graficzne oraz obudowy oznaczone tym standardem muszą spełniać ściśle określone kryteria dotyczące gabarytów własnych czy kompatybilnych podzespołów. Jeżeli chodzi o GPU, to rozmiary prezentują się następująco:
• Maksymalna wysokość: 151 mm, w tym promień zagięcia kabla zasilającego,
• Maksymalna długość: 304 mm,
• Maksymalna głębokość: 50 mm lub 2,5 slotu.
Jednolity standard to koniec frustracji, nawet dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z budowaniem pecetów. Co więcej, standard SFF-Ready pozwala na stworzenie estetycznych i schludnych zestawów, które doskonale wpasują się w każde biurko, a także są na tyle kompaktowe, że łatwo je przetransportować.



Zobacz: Orzechowa obudowa. Świetny sprzęt dla fanów małych PC
Zobacz: Obudowa jak akwarium i to z kolorowym podświetleniem
Koniec eksperymentów, za dużych grafik, ale też marnowania miejsca
Chociaż komputery z obudowami mini-ITX absolutnie nie są nowością na rynku, to jednak wykorzystanie ich do budowy domowego zestawu oznaczało konieczność pełnej uwagi. Analizy specyfikacji zarówno obudów, jak i wybranych do nich komponentów. Było w tym składaniu trochę ekscytującego ryzyka, ale i też całe mnóstwo rozczarowań.
Czasem wybieraliśmy słabsze pod względem możliwości grafiki, byle tylko mieć absolutną pewność, że wejdą do obudowy i nie ugotują się. Teraz, dzięki SFF-Ready, użytkownicy mogą być pewni, że ich podzespoły będą do siebie idealnie pasować, a montaż przebiegnie bez niespodzianek. Efektem końcowym są nie tylko komputery o kompaktowych rozmiarach, ale także urządzenia, które zachwycają estetyką i funkcjonalnością. To też duża szansa dla segmentu mini komputerów na wyjście z niszy i proste dotarcie do szerszego grona użytkowników.
Jeśli masz mało miejsca, lubisz minimalizm i porządek, ale nie chcesz rezygnować z mocy obliczeniowej SSF-Ready może okazać się standardem właśnie dla Ciebie. To także gratka dla osób, które często podróżują ze swoim komputerem, a laptopy nie spełniają u nich pokładanych nadziei dotyczących wydajności czy ergonomii. Tutaj nie musisz dusić się z mobilną wersją procesora czy GPU.
Gainward i Palit na czele oferty SFF-Ready
Wśród kart dostosowanych do standardu SFF-Ready warto zwrócić uwagę na ostatnie propozycje firm Gainward i Palit. Palit ma nawet całą serię kart SFF-Ready oznaczoną jako Palit Infinity 3. Karty te są o 40% mniejsze niż inne modele z trzema wentylatorami od Palit, co czyni je doskonałym wyborem dla miłośników mini-ITX. Nie jesteśmy przy tym ograniczeni do podstawowych chipsetów, do wyboru mamy takie mocarne układy jak GeForce RTX 4080 SUPER, RTX 4070 Ti SUPER czy RTX 4070 SUPER.
Więcej o nowych grafikach Palita przeczytać można na stronie producenta pod tym adresem.