DAJ CYNK

Granie nie musi być drogie. Znamy datę premiery układów AMD Phoenix

Przemysław Banasiak

Sprzęt

Granie nie musi być drogie. Znamy datę premiery układów AMD Phoenix

Szukasz laptopa, na którym będzie można pograć bez wydawania fortuny? W takim razie już niedługo w sklepach pojawią się maszyny z układami AMD Phoenix.

 

Podczas styczniowych targów CES 2023 w amerykańskim Las Vegas AMD zapowiedziało ofensywę na rynku procesorów dla urządzeń mobilnych. Część z nowych układów to będą odgrzewane kotlety na starych architekturach. Jednak czeka nas równie premiera kilku naprawdę ciekawych serii.

Nowe mobilne APU od AMD zobaczymy pod koniec kwietnia

Jedną z nich ma być rodzina AMD Phoenix. Mowa o APU oferujących najnowsze architektury AMD Zen4 oraz AMD RDNA3. Jednak miesiące mijają, a na rynku nadal ich nie ma. Opóźnienie rzekomo wynika z prośby partnerów odpowiedzialnych za laptopy. Wygląda jednak na to, że wreszcie poznaliśmy datę premiery.

Na chińskiej platformie Bilibili jeden z użytkowników pochwalił się, że rozpoczyna testy laptopów opartych o układy AMD Phoenix. Co ciekawe zdradza on również datę premiery - laptopy z AMD Ryzen 7 7840HS miałby debiutować w sklepach 30 kwietnia, zaś tańsze modele z AMD Ryzen 7 7840U dzień później, 1 maja.

Granie nie musi być drogie. Znamy datę premiery układów AMD Phoenix

Co prawda źródło informacji jest wiarygodne, ale podane daty budzą wątpliwości - 30 kwietnia to niedziela. Tego typu premiery odbywają się przeważnie w ciągu tygodnia dla lepszego przekazu mediowego.

Granie nie musi być drogie. Znamy datę premiery układów AMD Phoenix

Zakłada się, że całe portfolio nowych APU dostalibyśmy na przestrzeni kilku kolejnych dni. Do tej pory wiemy o dziewięciu jednostkach - trzech HS, trzech H oraz trzech niskonapięciowych. Maksymalnie mowa będzie o 8 rdzeniach i 16 wątkach oraz 12 jednostkach CU dla iGPU. Minimalnie zaś 6 rdzeniach, 12 wątkach i 8 CU dla iGPU. Niestety do tej pory nawet nie pojawiły się żadne plotki o układach APU do komputerów stacjonarnych.

Zobacz: W Chinach pojawił się 96-rdzeniowy procesor AMD
Zobacz: Znamy lidera na rynku modułów RAM. Liczby robią wrażenie

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: AMD, Bilibili

Źródło tekstu: Wccftech, oprac. własne