DAJ CYNK

NVIDIA nie dała szans rywalom. Te grafiki są najpopularniejsze

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Sprzęt

NVIDIA zdominowała konkurentów. Te grafiki są najpopularniejsze

Jakie są najpopularniejsze karty graficzne na świecie? Odpowiedź na to pytanie daje nam... Google.

Zastanawialiście się, jakie karty graficzne były najpopularniejsze w 2022 roku? Niestety, nie znamy dokładnych danych na temat sprzedaży każdego modelu. Są jednak inne narzędzia, które mogą nam na to pytanie odpowiedzieć, przynajmniej częściowo. Jednym z nich jest Google.

Najpopularniejsze karty graficzne 2022

Google nie powie nam, jakie karty graficzne w zeszłym roku sprzedawały się najlepiej, przynajmniej globalnie. Natomiast statystyki wyszukiwarki mogą nam odpowiedzieć na pytanie, o jakich modelach najczęściej szukaliśmy informacji, czyli jakie de facto cieszyły się największym zainteresowaniem. Pod tym względem NVIDIA nie miała sobie równych.

Serwis Razzem ujął w swoim zestawieniu w sumie 62 modele kart graficznych zarówno NVIDII, AMD, jak i Intela. Jeśli rozbijemy je właśnie na producentów, to aż 78 proc. wyszukiwań dotyczyło kart Zielonych, 22 proc. modeli Czerwonych i zaledwie 1 proc. konstrukcji Niebieskich. Co ciekawe, podobnie wyglądają dane na temat sprzedaży tzw. kart dedykowanych (dGPU), gdzie NVIDIA ma około 75-80 proc. rynku, a AMD około 20-25 proc. Od niedawna konkuruje z nimi Intel, który może pochwalić się na ten moment kilkoma proc. udziałów.

Jeśli chodzi o poszczególne modele, to tutaj NVIDIA również nie ma sobie równych, chociaż najczęściej szukaliśmy informacji na temat kart poprzedniej generacji. Pierwsze cztery miejsca zajmują kolejno: GeForce RTX 3060, RTX 3050, RTX 3080 oraz RTX 3070. Dwa ostatnie modele zadebiutowały jeszcze w 2020 roku. Dopiero na piątym miejscu znajduje się GeForce RTX 4090.

Najpopularniejsze karty graficzne 2022 roku

Jeśli chodzi o AMD, to największym zainteresowaniem cieszy się Radeon RX 6600, który zajął 10. miejsce w zestawieniu. Z kolei pierwsza karta Intela (Arc A770) uplasowała się dopiero na 43. pozycji.

Zobacz: Nie będzie ulepszonych kart Radeon RX 7000. AMD rezygnuje z pomysłu
Zobacz: Szalony trik. Ketchup doczekał się nowego zastosowania

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Maryia_K / Shutterstock.com, Razzem

Źródło tekstu: Razzem