NVIDIA nie dała szans rywalom. Te grafiki są najpopularniejsze

Jakie są najpopularniejsze karty graficzne na świecie? Odpowiedź na to pytanie daje nam... Google.

Damian Jaroszewski (NeR1o)
1
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
NVIDIA nie dała szans rywalom. Te grafiki są najpopularniejsze

Zastanawialiście się, jakie karty graficzne były najpopularniejsze w 2022 roku? Niestety, nie znamy dokładnych danych na temat sprzedaży każdego modelu. Są jednak inne narzędzia, które mogą nam na to pytanie odpowiedzieć, przynajmniej częściowo. Jednym z nich jest Google.

Dalsza część tekstu pod wideo

Najpopularniejsze karty graficzne 2022

Google nie powie nam, jakie karty graficzne w zeszłym roku sprzedawały się najlepiej, przynajmniej globalnie. Natomiast statystyki wyszukiwarki mogą nam odpowiedzieć na pytanie, o jakich modelach najczęściej szukaliśmy informacji, czyli jakie de facto cieszyły się największym zainteresowaniem. Pod tym względem NVIDIA nie miała sobie równych.

Serwis Razzem ujął w swoim zestawieniu w sumie 62 modele kart graficznych zarówno NVIDII, AMD, jak i Intela. Jeśli rozbijemy je właśnie na producentów, to aż 78 proc. wyszukiwań dotyczyło kart Zielonych, 22 proc. modeli Czerwonych i zaledwie 1 proc. konstrukcji Niebieskich. Co ciekawe, podobnie wyglądają dane na temat sprzedaży tzw. kart dedykowanych (dGPU), gdzie NVIDIA ma około 75-80 proc. rynku, a AMD około 20-25 proc. Od niedawna konkuruje z nimi Intel, który może pochwalić się na ten moment kilkoma proc. udziałów.

Jeśli chodzi o poszczególne modele, to tutaj NVIDIA również nie ma sobie równych, chociaż najczęściej szukaliśmy informacji na temat kart poprzedniej generacji. Pierwsze cztery miejsca zajmują kolejno: GeForce RTX 3060, RTX 3050, RTX 3080 oraz RTX 3070. Dwa ostatnie modele zadebiutowały jeszcze w 2020 roku. Dopiero na piątym miejscu znajduje się GeForce RTX 4090.

NVIDIA nie dała szans rywalom. Te grafiki są najpopularniejsze

Jeśli chodzi o AMD, to największym zainteresowaniem cieszy się Radeon RX 6600, który zajął 10. miejsce w zestawieniu. Z kolei pierwsza karta Intela (Arc A770) uplasowała się dopiero na 43. pozycji.