Chiny prężą muskuły. Wypada to słabo na tle Zachodu

Wygląda na to, że starania Chińczyków w temacie autonomii technologicznej przynoszą rezultaty. Jednak Zachód nadal nie ma najmniejszych powodów do obaw.

Przemysław Banasiak (Yokai)
9
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Chiny prężą muskuły. Wypada to słabo na tle Zachodu

Nie jest żadną tajemnicą, że Chiny od dłuższego czasu próbują uniezależnić się od Zachodu pod względem technologii. Jest to kluczowe zwłaszcza w przypadku jednostek rządowych i wojska, bowiem zwiększa bezpieczeństwo informacji. Tym samym Chińczycy pracują nad własnymi CPU, GPU i innymi układami.

Dalsza część tekstu pod wideo

Zhaoxin przegrywa z procesorami z 2018 roku

Pod koniec ubiegłego roku pokazana została rodzina procesorów Zhaoxin KX-7000, która powstawała w bólach. Seria pierwotnie miała debiutować w 2019 roku. Układy są o tyle ciekawe, że powstałe we współpracy z VIA Technologies, które jako jedna z trzech firm na świecie posiada licencję na architekturę x86.

W bazie wyników Geekbench pojawił się wpis dotyczący topowego modelu Chińczyków. Flagowy procesor  wyposażono w 8-rdzeni i 8-wątków z taktowaniem 3,2 - 3,7 GHz. Całość doprawiona 4 MB pamięci Cache typu L2 i 32 MB typu L3 oraz wsparciem standardu DDR5 i DDR4, co jest sporą zmianą względem KX-6000.

Chiny prężą muskuły. Wypada to słabo na tle Zachodu

Jeśli chodzi o samą wydajność to nowy flagowiec Chińczyków uzyskał 823 punkty dla wydajności jednowątkowej i 3813 punktów dla wielowątkowej. Jest więc x2,6 wydajniej niż w przypadku poprzedniej generacji. Gorzej sprawa wygląda w zestawieniu w Zachodnimi układami od AMD i Intela.

Chiny prężą muskuły. Wypada to słabo na tle Zachodu

Procesory z 2018 roku, takie jak AMD Ryzen 5 2500X czy Intel Core i3-8300, oferują znacznie wyższą wydajność jednowątkową (kolejno 1103 i 1301 punktów) i zbliżoną wielowątkową (3801/3825). Warto jednak zaznaczyć, że oba procesory są 4-rdzeniowe i na dodatek pracowały z wolnymi pamięciami RAM.

Innymi słowy Chiny nadal mają lata zaległości, a ich CPU nie zbliżają się nawet do najtańszych i najsłabszych modeli z aktualnych generacji. Liczy się jednak co innego - autonomia technologiczna, która jest priorytetem dla Państwa Środka. Opisywana dzisiaj wydajność z powodzeniem wystarczy do komputerów państwowych.