DAJ CYNK

Ceny kart graficznych lecą na łeb na szyję. Możemy dziękować Chinom

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Sprzęt

Ceny kart graficznych lecą na łeb na szyję. To zasługa Chin

Ceny kart graficznych lecą na łeb na szyję. Już w tym momencie są one mocno zauważalne, również w Polsce. Co się stało? Dziękować możemy między innymi Chinom.

Ostatnie miesiące nie były łatwe dla miłośników PC Master Race. Rynkowe ceny kart graficznych wzrosły 3-, a czasami nawet 4-krotnie w porównaniu do cen rekomendowanych. Stało za tym kilka powodów, spośród których najważniejsze to ogromne zainteresowanie ze strony tak graczy, jak i górników kryptowalut oraz problemy z produkcją wielu układów scalonych, które są częściami składowymi. To wszystko doprowadziło do ekstermalnej sytuacji, która wkrótce może się zakończyć. Ceny kart graficznych w końcu spadają i to drastycznie.

Spadające ceny kart graficznych

Spadek cen widać już w polskich sklepach. Dla przykładu Palit GeForce RTX 3070 JetStream OC jeszcze w maju kosztował 7499 zł. Dzisiaj można ten model kupić za około 5499 zł. Nadal jest to kwota wyższa, niż rekomendowana, ale to spadek o prawie 30 procent. Inny przykład to Gigabyte GeForce RTX 3060 Gaming OC, który w maju uszczuplał stan konta o 4469 zł, a w tym momencie można go kupić za 3399 zł, czyli o około 25 procent mniej. Nadal jesteśmy dalecy od powrotu do normalności, ale tak duże obniżki są już powodem do radości i światełkiem w tunelu, które zapowiada lepsze czasy.

Sprawdź aktualne ceny kart graficznych w Polsce

 

Co spowodowało takie spadki? Najważniejszą zmianą w ostatnich dniach jest zakazanie kryptowalut w Chinach, gdzie jest najwięcej górników. Rząd Państwa Środka zdecydował, że nie mają one żadnej, realnej wartości, są podatne na manipulacje i mogą być fatalną inwestycją. To sprawiało, że znacząco spadło zapotrzebowanie na GPU, co przełożyło się na dużo niższe ceny. Kto wie, czy inne państwa nie pójdą w tym samym kierunku, ale na razie możemy dziękować Chinom. Oby rzeczywiście była to zapowiedź powrotu do lepszych czasów.

Zobacz: Ceny kart graficznych coraz niższe. Pojawiło się światełko w tunelu?
Zobacz: Palit GeForce RTX 3070 JetStream OC – test mocnej karty graficznej

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Lech Okoń (LuiN)

Źródło tekstu: The Register

Przewiń w dół do następnego wpisu