Piosenka Janet Jackson potrafi uszkodzić laptopy z Windowsem

Historia utworu „Rhythm Nation” Janet Jackson to jeden z najbardziej niezwykłych przypadków w świecie technologii – piosenka ta przez lata była w stanie... zawiesić lub nawet doprowadzić do awarii niektóre laptopy z systemem Windows.

Lech Okoń (LuiN)
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Piosenka Janet Jackson potrafi uszkodzić laptopy z Windowsem

To nie miejska legenda, Microsoft potwierdza

Wszystko zaczęło się, gdy jeden z dużych producentów komputerów odkrył, że odtwarzanie teledysku „Rhythm Nation” na niektórych modelach laptopów powoduje ich nagłe zawieszanie się lub restart. Co więcej, problem dotyczył nie tylko urządzenia, na którym odtwarzano utwór – w niektórych przypadkach wystarczył dźwięk docierający do sąsiedniego laptopa, by i on uległ awarii.

Dalsza część tekstu pod wideo

Po szczegółowych analizach okazało się, że winowajcą była specyficzna częstotliwość dźwięku obecna w utworze. Ta częstotliwość rezonowała z elementami mechanicznych dysków twardych 5400 rpm, powodując ich chwilową niewydolność i błędy odczytu. W efekcie system operacyjny tracił kontakt z dyskiem i następowało zawieszenie lub awaria komputera.

Komputery są już wreszcie odporne na twórczość Janet Jackson, przynajmniej te nowe

Aby zapobiec awariom, opracowano we współpracy z Microsoftem specjalny filtr audio – tzw. Audio Processing Object (APO) – który tłumił feralną częstotliwość podczas odtwarzania dźwięku. Filtr ten został zaimplementowany w systemie Windows XP i pozostawał aktywny co najmniej do czasów Windows 7. Chociaż Microsoft wprowadził w pewnym momencie zasadę, że użytkownik powinien mieć możliwość wyłączenia wszystkich filtrów audio dla APO firma zrobiła wyjątek.

Współczesne komputery rzadko korzystają z dysków talerzowych 5400 obr./min i w ogóle z dysków talerzowych. Dyski SSD, które zdominowały rynek, są odporne na rezonans akustyczny i nawet tak potężny przeciwnik jak „Rhythm Nation” Janet Jackson nie jest dla nich groźny.

Jednak przez niemal dekadę utwór Janet Jackson był realnym zagrożeniem dla wybranych modeli laptopów, a historia ta na stałe zapisała się w annałach nietypowych błędów komputerowych. A poniżej winowajca awarii: