Wyrzucanie maseczek to błąd. Możesz je wykorzystać
Naukowcy z Australii wymyślili sposób na ulepszenie betonu. Nowa metoda jego produkcji pozwoli jednocześnie pozbyć się śmieci naprodukowanych podczas pandemii wirusa SARS-CoV-2.

Na początku 2020 roku świat został wystawiony na ciężką próbę. W zatrważającym tempie przybywało osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Eksperci byli wtedy zgodni, że w pewnym stopniu jego rozprzestrzenianie się może zostać zminimalizowane przez dbanie o częste mycie rąk i noszenie masek ochronnych. Wiele osób dostosowało się do zaleceń specjalistów i aktualnie obowiązujących restrykcji i nosiło maski, a czasem nawet rękawiczki. To przyczyniło się do ogromnego wzrostu ilości śmieci, co mogło niepokoić nie tylko ekologów.
Beton z masek ochronnych?
Naukowcy z Royal Melbourne Institute of Technology wpadli na pomysł, jak skutecznie pozbyć się śmieci pokroju zużytych masek i gumowych rękawiczek a zarazem przyczynić się do rozwoju w budownictwie. Udało im się stworzyć beton, do którego produkcji wykorzystuje się właśnie tego typu śmieci.



Szacunki wskazują, że od początku pandemii COVID-19 każdego dnia na całym świecie wytwarza się średnio 54 000 ton odpadów PPE. Co miesiąc na całym świecie zużywa się i wyrzuca około 129 miliardów jednorazowych masek na twarz.
W trzech oddzielnych eksperymentach jednorazowe maski na twarz, gumowe rękawiczki i fartuchy izolacyjne zostały najpierw rozdrobnione, a następnie włączone do betonu w różnych objętościach, od 0,10% do 0,25%. Wyniki pokazały, że gumowe rękawiczki są w stanie sprawić, że beton będzie o 22% bardziej wytrzymały na ściskanie. Z kolei fartuchy izolacyjne dodały materiałowi o 21% większą wytrzymałość na zginane, o 15% lepszą wytrzymałość na ściskanie oraz większą elastyczność o 12%. Wykorzystanie zużytych masek na twarz sprawiło, że wytrzymałość betonu na ściskanie wzrosła o 17%.
Naukowcy z Royal Melbourne Institute of Technology zaznaczają, że ich badania nadal pozostają we wczesnym stadium, lecz wyniki są nad wyraz obiecujące.