Raport KAS: Tylko co 10. e-papieros nie przekracza norm

W maju 2025 roku Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) we współpracy z Ministerstwem Zdrowia oraz Policją rozpoczęła szeroko zakrojoną akcję kontroli rynku e-papierosów w Polsce. Aż 90,6% dotychczas przebadanych próbek przekraczało dopuszczalne normy określone zarówno w przepisach unijnych, jak i krajowych.

Lech Okoń (LuiN)
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Raport KAS: Tylko co 10. e-papieros nie przekracza norm

KAS ruszyła z kontrolą jakości na wielką skalę

W ramach kontroli KAS pobrała 1295 próbek e-papierosów, kartridżów i zbiorniczków zapasowych, które następnie przebadano w laboratoriach. Wyniki są niepokojące: w aż 90,6% dotychczas przebadanych próbek skazano przekroczenie dopuszczalnych norm, zarówno polskich, jak i unijnych.

Dalsza część tekstu pod wideo

Co wykazano? Najczęściej problemem było przekroczenie pojemności pojemniczka na e-płyn, którego limit pojemności zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych wynosi aktualnie 10 ml. Takie produkty nie powinny w ogóle trafić do sprzedaży — komentuje KAS.

W 74 przypadkach wykryto wyższą niż deklarowana zawartość e-płynu, co oznacza nieprawidłowe opodatkowanie akcyzą i straty dla budżetu państwa. W takich sytuacjach KAS wszczyna procedury podatkowe mające na celu wymierzenie należnego podatku akcyzowego oraz prowadzi postępowania karne skarbowe.

Wprowadzanie do obrotu niezgodnych z prawem e-papierosów jest przestępstwem zagrożonym grzywną do 200 tys. zł, karą ograniczenia wolności lub obiema tymi karami łącznie. W przypadku wykrycia nieprawidłowości KAS niezwłocznie powiadamia Prokuraturę lub Policję o możliwości popełnienia przestępstwa.

Do tej pory KAS wszczęła ponad 90 kontroli celno-skarbowych w podmiotach produkujących, nabywających wewnątrzwspólnotowo lub importujących e-papierosy.