Co zrobić z choinką po Świętach? Nietypowy pomysł naukowców
Coraz częściej poświąteczne choinki nie trafiają po prostu na zwykły śmietnik. W bardziej optymistycznym scenariuszu dostają nawet nowe życie, w mniej… też wracają do przyrody w ramach kompostu. Finowie jednak mają jednak jeszcze jeden sposób.

Doniczkowe choinki w sklepach przed świętami już nikogo nie dziwią – wielu z nas chce, by zakupione przez nas drzewko mogło pożyć jeszcze trochę po naszym Bożym Narodzeniu. Ale i miłośnicy wersji ciętej mają możliwość, zwłaszcza w dużych miastach, przekazania choinki w ramach bioodpadu. W tym przypadku drzewko może ostatecznie stać się na przykład częścią nawozu. Ale fińscy naukowcy wraz z tamtejszymi mieszkańcami od kilku lat wprowadzili też nowe rozwiązanie. Wrzucają choinki do wody.
Zmierzone korzyści
Wczoraj, podczas święta Trzech Króli między innymi w miejscowości Vaasa na zachodnim wybrzeżu Finlandii (Zatoka Botnicka) już po raz dziesiąty zorganizowano akcję, podczas której wrzucano bożonarodzeniowe drzewka do wody. Jak się okazuje, jest to wymierna korzyść dla ryb przybywających tam na tarło, czyli okres godowy u ryb. Wrzucone do wody choinki poprawiają jakość miejsca, w którym dochodzi do rozmnażania u okoni – podaje miasto Vaasa w swoim komunikacie.



Oczywiście, wrzucenie takiej choinki nie jest łatwe. Wszystko przez całkiem spory lód, który aktualnie ma około 20-25 centymetrów długości – informuje portal naukawpolsce.pl. Dociążone kamieniami drzewka wrzucane są do specjalnych przerębli. Choinki nie muszą już mieć igieł, ale ważne, by trafiały pod wodę bez ozdób. Takie akcje odbywają się nie tylko w Vaasa, ale także w innych miejscach Finlandii, a nawet w innych krajach (najstarsze źródła wskazują między innymi na Kanadę), choć oczywiście w różnych terminach.
Co ważne, akcje te to efekt badań przeprowadzonych przez naukowców z Fińskiego Instytutu Środowiska, którzy przez lata obserwowali tarłowiska w Jeziorze Saimaa, znajdującym się niedaleko południowo-wschodniej granicy kraju. Łącznie zatopili tam około 1,5 tysiąca drzewek, a w efekcie zaobserwowali korzystny wpływ tego działania na jakość wody, liczbę wodnych organizmów i wzrost populacji ryb.