Polacy tworzą opatrunek z mleka wielbłąda. Pomoże z popularną chorobą

"Pij mleko, będziesz wielki" - ten cytat zna chyba każdy z mojego pokolenia. Teraz naukowcy z krakowskiego AGH udowodnili, że słynny, biały płyn może też pomóc na ciężko gojące się rany. Ale jest pewien nietypowy wymóg

Bartłomiej Grzankowski (Grzanka)
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Polacy tworzą opatrunek z mleka wielbłąda. Pomoże z popularną chorobą

Leczenie trudno gojących się ran stanowi poważne wyzwanie dla współczesnej medycyny. Rany te są nie tylko bolesne i uciążliwe dla pacjentów, ale mogą również prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zakażenia, amputacje, a nawet śmierć. Projekt realizowany przez badaczy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wspólnie z zespołami z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Vancouver w Kanadzie ma na celu opracowanie nowatorskiego opatrunku hydrożelowego zawierającego naturalne składniki pochodzące z mleka owczego i wielbłądziego. Opatrunek ten będzie miał właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i stymulujące regenerację tkanek, co przyspieszy proces gojenia się ran i zredukuje ryzyko powikłań.

Dalsza część tekstu pod wideo

Właściwości materiałów pochodzenia naturalnego

Naturalnymi produktami bogatymi w substancje bioaktywne wspomagające regenerację skóry i gojenie się ran jest mleko owcze i wielbłądzie. Oba te produkty, w porównaniu do np. mleka krowiego, zawierają wysoki poziom insuliny, która ma szczególne znaczenie w procesie gojenia się ran. Insulina reguluje poziom glukozy we krwi i może wspomagać leczenie uszkodzonej skóry poprzez regulację reakcji zapalnych oraz stymulację migracji komórkowej. Dotychczasowe badania wykazują, że miejscowe podanie insuliny ma znaczący wpływ na gojenie się ran o podłożu cukrzycowym oraz ran oparzeniowych i przewlekłych.

Uważamy, że mleko owcze i wielbłądzie będzie tym elementem opatrunku, który posiada potencjał leczniczy i przyczyni się do regeneracji komórek skóry. Opracowane biomateriały na bazie naturalnych substancji bioaktywnych mleka mogą znacząco poprawić wydajność oraz komfort leczenia pacjentów z problemami skórnymi ze szczególnym uwzględnieniem pacjentów cukrzycowych

– wyjaśnia kierownik zespołu, dr inż. P. Szatkowski.

Jak powstaje taki opatrunek?

Mleko wielbłądzie będzie pozyskiwane z fermy hodowlanej użytkującej mlecznie wielbłądy na terenie Polski. Pozyskany płyn zostanie w pierwszej kolejności zliofilizowany w – 80 °C co uchroni zawarte w nim aktywne substancje przed rozkładem i zachowa je w pierwotnej postaci. 

Polacy tworzą opatrunek z mleka wielbłąda. Pomoże z popularną chorobą

W pierwszym zadaniu badawczym naukowcy opracują hydrożelowy wielowarstwowy materiał opatrunkowy, który będzie zawierał substancje bioaktywne. Następnie naukowcy przeprowadzą szereg badań przesiewowych służących do biologicznej oceny opatrunku sfunkcjonalizowanego substancjami czynnymi pochodzącymi z mleka owczego i wielbłądziego. Kolejny etap testów obejmie analizy komórkowe, które sprawdzą czy badany opatrunek wpływa na żywotność komórek oraz tempo zarastania rany.