Kupili to za grosze. Okazało się, że to rzadki artefakt wart miliony

Przez niemal 80 lat przechowywała go uczelnia w USA. Dokument, kupiony za grosze osiem dekad temu, po niedawnej analizie, okazał się być warty dziesiątki milionów dolarów.

Jakub Krawczyński (KubaKraw)
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Kupili to za grosze. Okazało się, że to rzadki artefakt wart miliony

Nieoczekiwane odkrycie oryginału Magna Carta

Biblioteka Harvard Law School jest w posiadaniu Magna Carta, czyli Wielkiej Karty Swobód – aktu prawnego oryginalnie powstałego w 1215 roku i ustanowionego przez angielskiego króla Jana bez Ziemi, stanowiącego podwaliny nowożytnych praw obywatelskich. Dokument trafił do Harvardu w 1946 r. i został wtedy nabyty za 27,50 dolarów amerykańskich (około 442 dol. w 2025). Przez osiem dekad myślano, że jest to kopia. Jak jednak wykazała analiza dwóch brytyjskich badaczy – to de facto oryginał pochodzący z 1300 roku (Magna Carta była wydawana ponownie przez innych królów, stąd też istnieją różne datowania Magna Carta).

Dalsza część tekstu pod wideo

Do tej pory zachowało się tylko siedem takich dokumentów z 1300 roku, a ten pochodzący ze zbiorów Harvard Law School jest oryginałem, natomiast pozostałe są kopiami. Autentyczność Magna Carta potwierdzili profesorowie Nicholas Vincent z University of East Anglia i David Carpenter z King's College London. Badacze byli w stanie zidentyfikować oryginał po analizie widma optycznego – pod światłem ultrafioletowym – przez co byli w stanie dostrzec niuanse niewidoczne gołym okiem.

Manuskrypt ma nie tylko ogromną wartość historyczną, ale i monetarną. W 2007 roku edycja Magna Carty z 1297 roku została sprzedana za 21,3 miliony dolarów.