Kosmiczny teleskop TESS - odkrywca co najmniej 66 światów zakończył swoją misję podstawową

TESS - czyli Transiting Exoplanet Survey Satellite - trafił na orbitę w kwietniu 2018 roku. NASA ogłosiła wykonanie przez niego misji podstawowej. W jej trakcie odkrył m.in. jedną z najgorętszych egzoplanet, jakie znamy. Na tym jednak jego działanie się nie zakończy.

Henryk Tur (HTur)
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Kosmiczny teleskop TESS - odkrywca co najmniej 66 światów zakończył swoją misję podstawową

Kosmiczny teleskop TESS w trakcie dotychczasowego działania odkrył 66 planet pozasłonecznych, a aż 2100 obiektów czeka na identyfikację. Warto tu napomknąć, że na orbitę został wyniesiony dzięki rakiecie Falcon 9, należącej do SpaceX. Po kilku manewrach zajął swoją dotychczasową pozycję - bardzo eliptyczną, w rezonansie 2:1 z Księżycem. Jak szacują astrofizycy, utrzyma się na niej przez kolejne 20 lat, w trakcie których nadal będzie wypatrywać obcych światów. 20 czerwca bieżącego roku potwierdzono odkrycie przez niego "gorącego Jowisza" - KELT-9 b. To planeta, która znajduje się około 670 lat świetlnych od Ziemi. Jest 1,8 razy większa od Jowisza, mając przy tym 2,9 raza większą masę. Obiega KELT-9 po bardzo bliskiej orbicie, dzięki czemu dostaje aż 44 000 razy więcej, niż Ziemia od Słońca. Na powierzchni panuje (za dnia) temperatura ok. 4300°C, czyli jest większy skwar, niż emitowany przez niektóre gwiazdy. Jeśli ktoś narzeka na upały w lecie - niech się cieszy, że nie mieszka w tamtym rejonie.

Dalsza część tekstu pod wideo

 

W trakcie swego działania TESS obserwuje ok. 5 tysięcy planet, mających jasność większą od 12 magnitudo. Jak podaje serwis Kosmonauta.net: "(...)może wykrywać układy zaćmieniowe gwiazd, nieznane wcześniej gwiazdy zmienne, flary od małych czerwonych karłów, supernowe oraz ruch obiektów w naszym Układzie Słonecznym". 4 lipca zakończono podstawowy cel misji - przegląd 75% nieba. Wykryte planety oraz "kandydaci na planety" (czyli obiekty, która prawdopodobnie są planetami) będą obserwowane przez TESS oraz inne teleskopy. Dokładne informacje na temat odkryć TESS znajdują się na platformie Zooniverse.