DAJ CYNK

Chiny znalazły nowego sojusznika. Podbiją razem kosmos

Karolina Mirosz (mkina)

Kosmos

Chiny znalazły nowego sojusznika. Zapowiadają wspólny podbój

Kosmos staje się nowym obszarem zainteresowania Emiratów Arabskich. Państwo, które dotychczas skoncentrowane było na wydobywaniu ropy naftowej, stawia teraz na centrum technologiczne. I będzie w tej materii współpracować z Chinami.

W przeszłości Zjednoczone Emiraty Arabskie podejmowały współpracę z krajami takimi jak Stany Zjednoczone i Japonia. Obecnie państwem zainteresowanym inwestowaniem w rozwój technologii na terenie Bliskiego Wschodu są Chiny. Planują ona przeznaczyć 30 milionów juanów, czyli około 19 mln zł na budowę centrum naukowego. Nowy obiekt do badań kosmosu ma być zlokalizowany w pobliżu portu Khalifa.

Start-up Origin Space z siedzibą w Nanjing w Chinach, Narodowe Centrum Nauki i Technologii Kosmicznej Uniwersytetu Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz Laboratorium Badań Kosmicznych Uniwersytetu w Hongkongu, podpisały w zeszłym tygodniu w porozumienie w sprawie budowy wspólnego centrum badawczo-rozwojowego na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

W planowanym centrum naukowcy z Chin i Emiratów Arabskich będą pracować nad budową satelitów teledetekcyjnych i teleskopów kosmicznych. Teleskopy posłużyć mają wykrywaniu asteroid i kosmicznych śmieci, a także wykorzystane zostaną w celu usprawnienia kontroli ruchu kosmicznego

Origin Space planuje wspólne misje kosmiczne

W przyszłości planowane są też wspólne misje eksploracji kosmosu, powiedział założyciel i dyrektor generalny start-upu Origin Space, Su Meng. Firma ma nadzieję na rozpoczęcie wspólnej misji w celu pobrania próbek z asteroidy.

Origin Space, działa od 2019 roku i zajmuje się eksploatacją i wykorzystaniem zasobów kosmicznych. Dotychczas firma wystrzeliła sześć satelitów. Do 2025 roku deklaruje jednak zwiększenie liczby posiadanych obiektów do 100. Celem planowanej konstelacji są obserwacje astronomiczne, monitorowanie śmieci kosmicznych i teledetekcja nocna.

Zjednoczone Emiraty Arabskie zmieniają zainteresowania rynkowe

Zjednoczone Emiraty Arabskie od niedawna planują zmienić obliczę rynku państwa i nie skupiać działań jedynie na sprzedaży ropy naftowej. Nowym celem państwa jest rozwinięcie sektora technologicznego, a zwłaszcza skupienie się na potencjale eksploracji kosmosu.

Krajowa agencja kosmiczna w 2020 roku, w pierwszej misji międzyplanetarnej, wystrzeliła łazik Hope na Marsa. Celem jest zbadania jego atmosfery. Zakończona sukcesem misja, spowodowała, że Emiraty Arabskie dołączyły do grona pięciu państw, którym udało się wylądować na planecie.

Dodatkowo wysłano łazik księżycowy, który zgodnie z zapowiedziami ma wylądować na powierzchni Księżyca w najbliższych miesiącach. Drugi łazika Zjednoczonych Emiratów Arabskich ma zostać wykorzystany w 2026 roku w chińskiej misji Chang'e-7, której celem jest biegun południowy Księżyca. Przekazanie łazika jest efektem podpisanego porozumienia o współpracy przez Centrum Kosmiczne imienia Mohammeda Bin Rashida zlokalizowane w Dubaju i Chińską Narodową Agencję Kosmiczną

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Frederic Legrand / Shutterstock

Źródło tekstu: SCMP, oprac. własne

Przewiń w dół do następnego wpisu