Serwis top100.webhostingtalk.pl przeprowadził badanie, które miało sprawdzić, jak wiele polskich domen jest chronionych przez DNSSEC. Okazuje się, że tego typu ochroną może pochwalić się niecałe 20% stron.
DNSSEC to rozszerzenie systemu DNS, które zostało opracowane przez grupę IETF (Internet Engineering Task Force). Ma ono za zadaniem zapobiegać możliwości fałszowania informacji przekazywanych przez system DNS. Mechanizm został wprowadzony już przez operatorów domen globalnych, rejestr domen europejskich oraz polskiego operatora narodowego NASK, więc może być wykorzystywany przez polskie firmy hostingowe. Serwis top100.webhostingtalk.pl postanowił sprawdzić, na jakim etapie jest wdrażanie usługi.
W badaniu sprawdzono 2,35 mln domen, zarejestrowanych przez polskie firmy hostingowe. Okazało się, że odpowiednie zabezpieczenia ma zaledwie 469 tys. z nich, co stanowi niecałe 20 procent całości. Najlepiej pod tym względem radzi sobie nazwa.pl, która ma 311959 domen ze wdrożonym DNSSEC.
Wdrożenie DNSSEC wymaga koordynacji wpisu w rejestrze domen oraz na serwerze DNS dostawcy usług hostingowych. Stanowi to więc problem dla wszystkich firm, które nie obsługują kompleksowo swoich klientów, zarówno w zakresie rejestracji domen, jak i utrzymania wpisów w DNS. W przypadku nazwa.pl, klienci wraz z rejestracją domeny otrzymują usługę DNS Anycast, a wpisy DNSSEC tworzone są automatycznie. To duże ułatwienie dla klientów, którzy nie są geekami komputerowymi.
- powiedział Krzysztof Cebrat, prezes spółki nazwa.pl.
Zobacz: Dom potrzebuje bezpiecznych drzwi. Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?
Zobacz: Są kradzieże samochodów „na walizkę”, a będą „na telefon”?
Źródło tekstu: nazwa.pl