Powstanie unijna „policja” ds. cyberprzestrzeni

Komisja Europejska przedstawia dziś wizję utworzenia nowej wspólnej jednostki ds. cyberprzestrzeni. Ta unijna „internetowa policja” zajmie się rosnącą liczbą poważnych cyberincydentów, na jakie narażone są państwa i obywatele w całej Unii Europejskiej.

Mieszko Zagańczyk (Mieszko)
6
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Powstanie unijna „policja” ds. cyberprzestrzeni

Zdaniem KE zaawansowane i skoordynowane działania dotyczące cyberbezpieczeństwa stają się coraz bardziej potrzebne. Liczba, skala i skutki cyberataków rosną, a to w dużym stopniu wpływa na nasze bezpieczeństwo. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Pomysłodawcy nowej jednostki przekonują, że zajmujące się bezpieczeństwem organizacje cywilne i firmy, a także służby państwowe zbyt często działają oddzielnie. Wspólna jednostka sprawi, że uzyskają one jednolitą platformę współpracy przeciwko cyberatakom. Zapewni też koordynację działań w razie ataków, dzielenie się wiedzą i system wczesnego ostrzegania.

Wspólna jednostka ds. cyberprzestrzeni pozwoli Unii na skoordynowane reagowanie na cyberataki na dużą skalę, a także zaoferuje pomoc w usuwaniu ich skutków. Umożliwi wymianę informacji w czasie rzeczywistym, będzie również podejmować działania operacyjne i techniczne.

Projekt ruszy nie później niż 30 czerwca 2022 r., zaś pełnię swoich mozliwości jednostka uzyska rok później – 30 czerwca 2023 r. Będzie powstawać w bezpośrednim pobliżu biura CERT-UE – zespołu reagowania na incydenty komputerowe w instytucjach, organach i agencjach UE.