PKW przekłada datę wyborów? NASK ostrzega przed dezinformacją
Coraz bliżej wyborów i coraz więcej dezinformacji związanych z tym wydarzeniem. NASK ostrzega, że w sieci krążą fake newsy o tym, że Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła nową datę wyborów. To oczywiste kłamstwo.

Nieprawdziwe informacje dotyczące wyborów w Polsce krążą w sieci już od kilkunastu dni. Pierwszy komentarz, który zawierał link do artykułu na temat nowej daty wyborów, pojawił się w mediach społecznościowych na początku maja i od tego czasu został wielokrotnie powielony.
W tekście pojawia się informacja, że Państwowa Komisja Wyborcza zmieniła datę wyborów. Artykuł przekonuje, że „decyzja była konieczna” i wynikała z „niedoskonałości poprzedniego terminu”. Podano nową datę wyborów, podkreślano konieczność zachowania „przejrzystości i wiarygodności procesu głosowania”, a nawet powołano się na „dobro Polaków”, którym PKW miało się kierować. Tekst został napisany tak, żeby czytelnik uznał go za wiarygodny. Artykuł opatrzono zdjęciem przewodniczącego PKW Sylwestra Marciniaka.



Jak zwraca uwagę NASK, tekst skonstruowano w sposób wywołujący silne emocje – podparto go argumentami, wspomniano o wspólnym dobru, powołano się na istniejące nieprawidłowości. Artykuł naszpikowany został frazami o bezpieczeństwie, unikaniu konfliktów, wzmocnieniu zaufania. To nacechowane emocjonalnie zwroty, które mają uśpić czujność odbiorcy i rozmyć komunikat, w którym zabrakło faktów i konkretnych informacji.
Wszystkie te informacje są całkowicie fałszywe. Wynika to choćby z tego, że Państwowa Komisja Wyborcza nie może ogłosić nowej daty wyborów prezydenckich ani ich odwołać. Decyzje o zmianie terminów wyborów są podejmowane przez parlament poprzez uchwalenie ustawy, podpisanej następnie przez prezydenta RP. W przypadku sytuacji nadzwyczajnych (np. stanu klęski żywiołowej), wybory są zawieszane na mocy przepisów konstytucyjnych.
Analizując liczbę i sposób publikacji fałszywych artykułów możemy zakładać, że zostały wygenerowane z pomocą sztucznej inteligencji. Portal szerzący te fake newsy został zgłoszony także drogą zewnętrzną do naszego zespołu obsługującego incydenty, związane z dezinformacją
Temat jest analizowany przez NASK, ale już teraz eksperci ostrzegają i uczulają wszystkich, którzy udostępniają treści w mediach społecznościowych – a zwłaszcza dziennikarzy – na podobne dezinformacje.
Zgłoś dezinformację do NASK
Na stronie NASK bezpiecznewybory.pl, która jest bazą informacji wyborczej, można znaleźć rzetelne materiały i wskazówki dotyczące tego, jak weryfikować treści zamieszczane w internecie w okresie przedwyborczym.
Bezpiecznewybory.pl to także przewodnik dla każdego, kto potrzebuje praktycznej wiedzy na temat wyborów, np. o tym, jak zagłosować, będąc za granicą. To także tam, poprzez dedykowany formularz, można zgłaszać wszelką dezinformację, związaną z wyborami.