Chcą żebyś zapłacił 40 złotych? Tylko jedna reakcja jest słuszna
Oszustwa na fałszywe konkursy to już niemal chleb powszedni cyberprzestępców. Znów pojawił się nowy, ale tym razem, wykorzystano wizerunek marki Coca-Cola.

Post, na jaki można natknąć się na Facebooku, kieruje nas do witryny, gdzie nagrodą jest firmowa lodówka wypełniona puszkami. W wiadomości podana zostaje też informacja, że wartość zestawu to ponad 200 zł, jednak może być nasza już za jedynie 40 zł.
Niestety, to tylko pułapka
Jeśli skusi nas hasło konkursowe i klikniemy odnośnik, zostaniemy przeniesieni na stronę, podszywającą się pod witrynę Coca-Coli. Tam, kusi nas informacja o możliwości zdobycia nagrody za symboliczną opłatą. Aby uśpić naszą czujność, oszuści zadbali o szczegóły. Wiadomo, że nie ma nic za darmo, zatem będziemy musieli odpowiedzieć na kilka prostych pytań oraz wylosować odpowiednie pudełko. Ale w tym konkursie nie ma przegranych. Po komunikacie o wylosowaniu nagrody – lodówki z puszkami, wystarczy już tylko podać swoje dane oraz numer karty płatniczej. Podana kwota nie jest jednak realnym kosztem – informacja o rzeczywistych opłatach pojawia się na stronie drobnym drukiem.



Jak się możemy domyślić, podanie danych karty na fałszywej stronie nie służy do opłacenia przesyłki. W ten sposób na koncie uruchamiana jest płatna subskrypcja, za której sprawą cyklicznie będzie pobierana niebagatelna kwota – 42 euro i to co 14 dni. Ale to nie koniec zagrożeń, nasze informacje teleadresowe mogą posłużyć oszustom do wysyłania spamu reklamowego – podobnych ofert, gdzie będą się kryć kolejne metody na wyłudzenie pieniędzy.
O czym pamiętać, aby uniknąć zagrożenia?
- Czujność i zawsze czujność. Pamiętajmy także o tym, że nierealnie niska cena to niemal zawsze oznacza kłopoty.
- Sprawdź kto dodał post. Poszukaj informacji na temat konkursu na oficjalnej stronie danej firmy. Nie klikaj w podejrzane linki.
- Sprawdź adres strony konkursowej.
- Nigdy nie podawaj swoich danych, w tym numerów karty płatniczej, na nieznanych stronach.
Coz robić, jeśli twoje dane trafiły na podejrzaną stronę?
- Jak najszybciej wyzeruj limity na transakcje on-line i zastrzeż kartę. W tym celu skontaktuj się z bankiem lub zrób to przez aplikację.
- Sprawdź swoje konto – jeśli w historii transakcji widzisz, że zostały z niego pobrane środki, zwróć się do podmiotu, który jest odbiorcą. Poproś o wyłączenie subskrypcji oraz zwrot pieniędzy.