Eksperci do spraw cyberbezpieczeństwa biją na alarm i ostrzegają klientów InPostu. Oszuści wysyłają fałszywe wiadomości i wyłudzają dane.
Cyberprzestępcy nie ustają w swoich działaniach i już wybrali kolejny cel. Są nim klienci firmy kurierskiej InPost.
Podszywanie się pod znane Polakom przedsiębiorstwa, banki i agencje rządowe jest dość powszechną praktyką oszustów. Trzeba mieć się na baczności, gdyż można łatwo stracić pieniądze.
CSIRT KNF, czyli zespół zajmujący się monitorowaniem internetu w celu poszukiwania potencjalnych oszustw i nadużyć informuje, że w ostatnim czasie można zauważyć kampanię phishingową wycelowaną w klientów jednej z najpopularniejszych w Polsce firm kurierskich.
🚨 Uważaj na fałszywe wiadomości SMS! Cyberprzestępcy podszywają się pod firmę kurierską @InPostPL i informują o konieczności dokonania aktualizacji danych adresowych.
— CSIRT KNF (@CSIRT_KNF) January 3, 2024
💳⚠️ W rzeczywistości na niebezpiecznych stronach wyłudzają dane kart płatniczych. W poniższym materiale… pic.twitter.com/BUraoBNbez
Chodzi tu konkretnie o InPost, spółkę zajmującą się m.in. dostarczaniem przesyłek. Jak podaje CSIRT, oszuści rozsyłają fałszywe wiadomości SMS, podając się za wspomniane przedsiębiorstwo.
W ich treści można znaleźć informację o konieczności dokonania aktualizacji danych adresowych. Oczywiście znajduje się tam też link, który przenosi odbiorców na fałszywą stronę z formularzem na dane płatnicze.
Nie jest to pierwsza tego typu akcja wymierzona w klientów InPostu, ale jak wynika z doniesień przesyłanych na redakcyjną skrzynkę, tym razem przestępcy działają naprawdę intensywnie. W dodatku mogą sprawiać wrażenie dobrze poinformowanych.
Redakcja nie jest w stanie jednak potwierdzić hipotezy, że istnieje jakiś związek między korzystaniem z usług InPost a próbą ataku. Wydaje się, że o wysyłce fałszywej wiadomości do danej osoby decyduje wyłącznie przypadek, a w okresie wzmożonych zakupów znacznie łatwiej o zbieg okoliczności.
Jeśli otrzymałeś/aś ją tuż po wizycie kuriera InPost albo spodziewając się paczki w Paczkomacie, to wygląda to na zrządzenie losu. Nie ma żadnych dowodów, by w ostatnim czasie nastąpił jakikolwiek wyciek danych, czy to ze strony spedytora czy któregoś z przedstawicieli branży e-commerce.
Zobacz: Dell sypie nowościami. Taki monitor sam chciałbym na biurku
Zobacz: Microsoft usunie dobrze znany program. Już go nie odzyskasz
Źródło zdjęć: Anna Rymsza
Źródło tekstu: CSIRT KNF