Firmy AllWinner i RockChip sprzedają przystawki telewizyjne z Androidem, które mają fabrycznie wgrany malware. Amerykanie chcą zakazać ich sprzedaży.
EFF (Electronic Frontier Foundation) twierdzi, że firmy RockChip oraz AllWinner sprzedają przystawki telewizyjne z Androidem, które mają fabrycznie wgrany malware. Te znajdują się między innymi w ofercie Amazona oraz AliExpress. Amerykanie chcą zakazać ich sprzedaży.
Dodajmy, przystawki mogą być dostępne pod różnymi markami, gdyż obydwie wymienione firmy są dostawcami OEM. Jak je odróżnić od innych? Najprościej po modelu zastosowanego chipa. Układy rzadko są rebrandowane i zazwyczaj noszą pierwotną nazwę.
Przystawki telewizyjne stały się dość popularnym sprzętem dla posiadaczy starszych telewizorów bez systemów Smart TV. Za niewielką kwotę można sprawić, że odbiornik zyska drugą młodość i możliwe stanie się na nim korzystanie z dobrodziejstw wielu aplikacji, w tym serwisów streamingowych. Rzecz w tym, że część z nich ma fabrycznie wgrane szkodliwe oprogramowanie.
Uważamy, że sprzedaż tych urządzeń stanowi wyraźny przykład oszukańczego postępowania: urządzenia są reklamowane bez ujawniania powodowanych przez nie szkód. Narażają również kupujących na nieuzasadnione ryzyko, które zaczyna się już po włączeniu urządzenia i podłączeniu go do Internetu.
– czytamy w piśmie EFF.
Na urządzeniach ma się znajdować oprogramowanie będące wariantem trojana o nazwie Triada. Już chwilę po uruchomieniu i podłączeniu do Internetu urządzenia firm AllWinner i RockChip mają komunikować się z zewnętrznymi serwerami, generując fałszywe kliknięcia w reklamy, a co za tym idzie dodatkowy zysk dla producentów.
Co więcej, złośliwe oprogramowanie ma pozwalać także na wykorzystywanie połączenia internetowego użytkowników tych sprzętów w formie serwerów proxy, narażając ich potencjalnie na odpowiedzialność karną.
Dlatego też EFF wysłało pismo do Federalnej Komisji Handlu Stanów Zjednoczonych, domagając się wprowadzenia zakazu sprzedaży tych urządzeń. Przypomnijmy, aktualnie są one dostępne między innymi na Amazonie i AliExpress, ale też u sprzedawców lokalnych.
Zobacz: Pilnie usuń to z telefonu. Potajemnie nagrywa i zbiera dane
Zobacz: Sprawdź swój komputer. Groźny malware kradnie dane logowania
Źródło zdjęć: Shutterstock
Źródło tekstu: EFF, oprac. własne