Nie tylko Google: DuckDuckGo chwali się 100 mln wyszukiwań dziennie

Jeśli nie chcesz, by Google wiedział czego szukasz w internecie, możesz skorzystać z szanującej prywatność DuckDuckGo. Alternatywna wyszukiwarka zanotowała już 100 mln wyszukiwań dziennie.

Anna Rymsza (Xyrcon)
3
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Nie tylko Google: DuckDuckGo chwali się 100 mln wyszukiwań dziennie

W ostatnich dniach sporo pisaliśmy o wzroście popularności bezpiecznych komunikatorów, jak Telegram i Signal, ale nie tylko one zyskały na popularności. Szanująca prywatność wyszukiwarka DuckDuckGo po raz pierwszy w historii zanotowała ponad 100 milionów wyszukiwań w ciągu jednego dnia. Rekord padł 11 stycznia 2021 roku i było to dokładnie 102 251 307 zapytań.

Dalsza część tekstu pod wideo

DuckDuckGo rośnie, bo prywatność jest ważna

To rekordowy wynik, ale DuckDuckGo nie zwalnia. Popularność wyszukiwarki rośnie coraz szybciej. Ten trend widać szczególnie dobrze w ciągu ostatnich dwóch lat. Na pewno pomogło wydanie rozszerzenia i aplikacji mobilnej DuckDuckGo Privacy Essentials. One nie tylko dają łatwy dostęp do wyszukiwarki, ale też informują o śledzeniu i ułatwiają blokowanie różnych mechanizmów identyfikujących nas w internecie. Na poniższym wykresie moment wydania rozszerzenia został oznaczony literą F:

Nie tylko Google: DuckDuckGo chwali się 100 mln wyszukiwań dziennie

We wrześniu 2020 roku DDG informował, że te rozszerzenia i aplikacje zainstalowało 4 mln razy. Ponadto DDG jest domyślną wyszukiwarką w wielu przeglądarkach, nastawionych na ochronę prywatności, jak Tor Browser. Ile osób korzysta z rozwiązań DuckDuckGo naprawdę trudno oszacować, bo wyszukiwarka nie zbiera żadnych danych o nas.

Jedno jest pewne – aplikacje chroniące naszą prywatność rzadko budzą takie zainteresowanie. Wizerunkowa wpadka Facebooka i WhatsAppa bardzo pomogła Telegramowi i Signalowi i rozgrzała dyskusję. Kto wie, czy i DuckDuckGo na tym nie zyskał, niejako przy okazji.

DuckDuckGo rejestruje ponad 2 miliardy wyszukiwań miesięcznie. To wygląda imponująco, dopóki nie dowiesz się, że Google rejestruje 5 miliardów zapytań… Dziennie! Tyle dobrego, że przynajmniej niektórzy internauci rozglądają się za zamiennikami.